|

“Birlikte mücadele edelim”

Petrol-İş 26. Olağan Kongresi’nde Türk-İş’in içinde bulunduğu kötü durum işaret edilerek birlikte mücadele etmenin önemi üzerinde duruldu.

Petrol-İş 26. Olağan Genel Kongresi 17-18 Eylül’de İstanbul’da gerçekleşti. Katılımın yoğun olduğu ilk günkü oturum gece yarısına kadar devam etti. İkinci gün ise seçimlerle genel kurul sonlandı.

Mustafa Öztaşkın’ın yeniden genel başkanlığa seçildiği kongrede önemli tüzük değişiklikleri gerçekleşti. Bunlardan en önemlisi ise kadın-erkek eşitliğinin tüzüğe eklenmesi oldu. Evde, işyerinde ve sendikada eşitliğin korunması, kadına karşı şiddetle savaşılması için toplumsal cinsiyet eğitimlerinin verilmesi, sendikada kadın bürolarının açılması Petrol-İş sendikasının görevleri arasına eklendi. Çocuk işçiliğin önüne geçilmesi ve genç işçilerin haklarının korunmasını da artık kendine görev edinen sendikaya bunun için işçi büroları ve lokaller açma yetkisi de verildi.

Kongrenin ilk gününde yapılan konuşmalarda ise Tek Gıda-İş genel başkanı Mustafa Türkel’in konuşması büyük alkış aldı. Mücadeleci Sendikalar Güç Birliği Platformu’ndan bahseden Türkel önemli bir sürecin başında olduklarını belirtti. Türk-İş’in hükümetin arka bahçesi olduğunu söyleyen Türkel, iktidarın Türk-İş’i maşa olarak kullandığını ve bu anlayış ve işleyişe karşı çıkmak için Güç Birliği Platformu’nu oluşturduklarını söyledi. “Bizim kimseden korkumuz yok. İç hesaplaşmamızı tamamladık, kimseye borcumuzda yok” diyen ve kuralsızlaştırmaya karşı birlikte durulmazsa bu gidişin önüne geçilemeyeceğini söyleyen Türkel her şeye rağmen geleceğe ümitle baktıklarını da ekledi. Genel grevin sinyallerini ise “Türk-İş, Hak-İş nasıl bakarsa baksın, kıdem tazminatı hakkımıza dokunulduğunda, bölgesel asgari ücret uygulaması başladığında biz şalterleri indirip greve başlarız. O gün rafineriler çalışmayacak, fırınlar ekmek çıkarmayacak, hiç bir fabrika da üretim olmayacak” diyerek verdi.

Uluslararası konukların da konuşmalar yaptığı genel kongrenin ilk gününde Petrol-İş için hazırlanan “Sendika Geleceğindir” adlı filmin oyuncularına da teşekkür plaketleri verildi.

Ceyhun Seval

Yoruma kapalı