|

Adımız Taşeron, Soyadımız Köle

Taşeron İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Taş-İş Der), işten çıkarmalara karşı 21 Şubat’ta, Çapa Tıp Fakültesi’nin bahçesinde bir “Bilgilendirme Çadırı” kurdu. Hasta yakınlarının da yoğun ilgi gösterdiği çadırda “parasız ve nitelikli sağlık hizmeti” talebiyle imza kampanyası başlatıldı.  İşçi Kardeşliği olarak Taş-İş Der’in mücadelesini destekliyor ve Taş-İş Der Başkanı Güneş Cengiz’in süreç ile ilgili yazısını sizlerle paylaşıyoruz. 29 Şubat, Çarşamba günü 12:30’da, çadırın önünde gerçekleştirilecek basın açıklamasına tüm sınıf dostlarını davet ediyoruz.

———

İstanbul Üniversitesi hastanelerinde taşeron şirketler aracılığıyla çalıştırılan laborant, hasta bakıcı , röntgen teknisyeni, hemşire, ebe, kayıt elemanı, tıbbi sekreter, ameliyathane teknisyeni, garson, güvenlik görevlisi, diyetisyen, psikolog, biyomedikal teknisyeni, temizlik personeli, atölye teknisyeni, gıda mühendisi, biyolog, eczane kalfası……hastane personelleriyiz. 2012 Ocak ayındaİstanbul Üniversitesi Çapa Hastanesi’nden sekiz, Cerrahpaşa Hastanesi’nden ise kırk üç taşeron işçisi işten atıldı. Taşeron İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Taş-İş-Der) temsilcileriyle görüşen İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kamil Adalet’in beyanına göre 400 taşeron işçisi daha mart ayı sonu itibariyle işten atılacak. İşten atmalara ve 400 işçinin daha işten atılacak olmasına karşı çıkan Taş-İş-Der, Çapa Kampüsü Sağlık Meclisi’nin de desteğiyle direniş hazırlığında. “İşten Atmalar Yasaklansın, Atılan İşçiler Geri Alınsın” şiarıyla, atılacak işçilere dair bilgilendirme ve uyarma çalışmalarına başlandı. 21 Şubat tarihinde İstanbul Üniversitesi Çapa Hastanesi Monoblok binası önünde bulunan parkta bilgilendirme ve uyanış çadırı kuran Taş-İş-Der’in asli hedef ve talebi ise “taşeron sistemine son vermek ve taşeron çalışmayı tarihe gömmek.”

 

İşten Atmalar Yasaklansın, Atılan İşçiler Geri Alınsın!

Şu anki acil talebimiz ve Çapa’da kurduğumuz çadırın amacı ise atılan işçi arkadaşlarımızın geri alınması ve atılacak olanlar listesinin durdurulmasıdır. İşten atmalar yasaklansın, atılan işçiler geri alınsın, diyoruz. Çadırımızda bu yönde bilgilendirmelerde ve uyarılarda bulunuyoruz. Çalışan arkadaşlarımız bulundukları birimlerde işten atılmakla tehdit ediliyor ve “O çadıra gitmeyeceksiniz” diye uyarılıyorlar. 400 kişinin işten atılacağı o listede kimin olduğunu bilmiyoruz ve arkadaşlarımıza, “belki de atılma sırası sende” diyoruz. “Atılmadan, kapı önüne konmadan önce önlemini al. Gel, bu işçi kıyımını birlikte önleyelim” diyoruz.

 

Hiçbir Hak Mücadele Etmeden Kazanılamaz!

Derneğimizi kurmadan önce koşullarımız çok daha ağırdı. Çalışma sürelerimiz belli değildi. Fazla mesai ücreti diye bir şey yoktu. Yıllık izin haklarımız kullandırılmıyordu. Mücadele ettik ve çok yol aldık. Yönetim ise “bu hakları biz verdik” diye propaganda yapıyor. BURADAN BU SATIRLARI OKUYAN YÖNETİME SESLENİYORUM, DERNEK BU HAKLARI TALEP ETMEDEN ÖNCE İŞÇİLERİN HAKLARINI NEDEN VERMEDİNİZ? 2010 yılı ve daha önceki senelerde BU İŞ KANUNU VE MÜFETTİŞ RAPORLARI YOK MUYDU? Bütün bu haklarımızı artık kullanabiliyoruz. Müfettiş raporları ve mahkeme kararları talep ve mücadelelerimiz sonucunda oluştu. Yeterli mi? Hayır! Taşeron çalışma bir sistem sorunu ve kalıcılaştırılmak isteniyor. Yasal altyapısı hazırlanarak, taşeron kölelik sistemi yasal ve kalıcı kılınmaya çalışılıyor. Bunu başardıklarında ise artık lehimize mahkeme kararları da, müfettiş raporları da olamayacak. Taşeron kölelik sistemi yasal hale gelecek. AKP hükümetinin çabaları bu yöndedir. Çalışma Bakanımız Sayın Faruk Çelik’e seslenmek istiyorum; yıllardır taşeron işçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi için çalışma yapacağınızı söylüyorsunuz ama ortada hâlâ hiçbir çalışma göremiyoruz. Bir gecede 4B’li çalışanları 657 4A kadrosuna geçiren hükümet taşeron işçiye de kadro verebilir. Bizim mücadelemiz ise taşeron sistemine ve kölelik düzenine karşıdır. Hiçbir hakkın mücadele etmeden kazanılamayacağını bildiğimiz kadar, kazanılmış haklarımızı korumak ve işler hale getirmek için de mücadelenin şart olduğunu biliyoruz. Kurduğumuz çadırın amacı da budur.

Bütün sınıf dostlarını mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz. Mücadelemiz mücadelenizdir diyoruz.

 

Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı

Güneş Cengiz

 

 

İletişim adresi: Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği
                                  Topkapı Mah. Pazartekke Sok. 44/1 
                                  Topkapı/Fatih/İstanbul( 1453 Cafe Arka Sokağı )
İrtibat telefonu: Güneş Cengiz : 0-535-300 37 51

 

Yoruma kapalı