|

Akmercan işçileri mücadelede kararlı

10 Temmuz’dan bu yana direnişte olan Akmercan işçileri, 16 Ocak günü, Eyüp Adliyesi İş Mahkemesi’nde açtıkları davanın beşinci duruşmasına aileleriyle birlikte katıldılar. İşçiler mahkemeden önce basın mensuplarına yaşadıkları deneyimi anlattı.
İşçiler adına söz alan Abidin Ateşoğlu, temmuz ayında, 25. ve 45. maddeler gerekçe gösterilerek 200 kadar işçinin işten çıkarıldığını belirtti. Oysa işten çıkarmanın asıl nedeni işçilerin bir süredir biraraya gelmeleri, örgütlenmeleri ve bir işçi derneği kurma çabasında olmalarıydı. Talepleri, 450 milyon olan ücretlerine 100 milyon zam, 100 milyon yemek ücreti (işçiler hiç yemek parası almıyordu) ve çalışma koşullarının düzeltilmesiydi. Ayrıca, gece vardiyasındaki işçiler, servis olmadığı için, evlerine giderken büyük zorluk çekiyordu. Çöp taşıyan ve sağlık risklerine maruz kalan işçilere aşıları da yapılmıyordu. İşçiler ayrıca pazar günleri de (yani haftanın yedi günü) çalıştırılıyor ve bu yüzden pazar günü için çift mesai ücreti talep ediyordu. İşten çıkarılan işçiler 10 Temmuz gününden başlayarak 115 gün boyunca işyeri önünde çadır kurduklarını belirtti. Çadırları defalarca polis ve zabıta tarafından yıkılan, tehditler alan, bir defasında havaya üç el ateş açılarak gözleri korkutulmak istenen işçiler, mücadelelerine kararlılıkla devam ederek, hakları için mahkemeye başvurdu. İşten atılan 200’e yakın işçiden 154’ü mahkemeye gitti.
İşçiler, altı aydır süren mücadeleleri boyunca, GOP belediyesine yürüyüşler düzenledi, İl Çalışma Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe verdi, Unkapanı’nda yürüyüş gerçekleştirdi. Mücadele pek çok sonuç verdi. İşçiler, çadır kurdukları günden itibaren işverenin tavır değiştirdiğini, içerideki işçilere yemek parası verdiğini, çalışma koşullarını düzelttiğini, ücret zammı yaptığını ve servis sağladığını belirtti. İşçiler, “Akmercan işçisi yalnız değildir” ve “Akmercan işçilere hesap verecek” “Davamız iş ekmek davası” sloganları attılar.
İşçi Kardeşliği Partisi Gaziosmanpaşa İlçe Örgütü yöneticileri ve üyeleri de mahkemede işçilerin yanındaydı.

Yoruma kapalı