|

Filistin, Yugoslavya, Irak, Afganistan, Aden Körfezi, Haiti, Libya, Fildişi Sahili… Sıra hangi ülkede?

ABD, Fransa, İngiltere, İspanya gibi emperyalist ülkeler “insan hakları, demokrasi, özgürlük” götüreceğiz safsatasıyla Libya’ya bombalar yağdırıyor. Daha önce Irak halkını Saddam’ın zulmünden kurtarma gerekçesiyle Irak’ı işgal eden, başını ABD’nin çektiği emperyalist korsanlar, bu kez Libya’yı yine aynı gerekçeyle; Libya halkını Kaddafi’nin zulmünden kurtarma gerekçesiyle bombalıyor.

Irak işgalinin ardından ülke üç parçaya bölündü. 1 milyondan fazla Iraklı yaşamını yitirdi. Iraklı çocuklar yetim ve sakat kaldı. Irak’lı kadınlara tecavüz edildi. Saddam’ın zulmünün ardından Irak halkları bu kez de ABD zulmüne maruz bırakılıyor.

Emperyalist korsanlar Irak halkına ettikleri zulmü bugün Libya halkına reva görüyorlar. AKP hükümeti ise Libya’yı bombalayan savaş uçaklarının İzmir’deki Amerikan üslerinden kalkmasına izin vererek buna ortak oluyor. Ortadoğu milletlerine karşı zulmedilmesine ve kendi hükümetimizin de bu zulme ortak olmasına karşı çıkıyoruz. Filistin, Irak, Mısır, Tunus, Libya ve dünyanın diğer mazlum halklarının kendi geleceklerini belirleyebilmesi için işgali ve sömürüyü reddediyoruz!

Emperyalist Korsanlar ve İşbirlikçileri Libya’dan Defolun

Fransız Bağımsız İşçi Partisi (POI) ile birlikte 16 Nisan’da Fransız Konsolosluğu önünde ortak bir basın açıklaması yaparak Libya’ya yapılan emperyalist müdahaleyi protesto ettik.

Eylem saatine kadar, Libya’ya müdahaleye karşı Türkiye işçilerini ve gençlerini uyaran bildirilerimizi dağıttık. Konuşmalar yaptık. Saat 16.00’da, Galatasaray Lisesi’nin önünden “Emperyalist Korsanlar ve İşbirlikçileri Libya’dan Defolun” yazılı, İşçi Kardeşliği Partisi ve Fransız Bağımsız İşçi Partisi -POI imzalı pankartımızın arkasında, dövizler ve bayraklarımızla, bir Afganistanlının ve iki POI üyesinin de bulunduğu yürüyüşümüze başladık. Fransızca ve Türkçe ortak sloganların atıldığı eylemimiz, Konsolosluğun önünde basın açıklamasının iki dilde okunmasının ardından sona erdi.

Libya’ya Emperyalist Saldırıya Hayır!

Türkiye, Emperyalist Korsanlara Uşaklık Etme!

Bombardımanlar Derhal Durdurulsun!

ABD, Fransa, Britanya, İspanya ve Türkiye hükümetleri, NATO, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği Libya’dan Defolun!

Libya, Tunus, Mısır, Yemen, Bahreyn’den Ellerinizi Çekin!


Yoruma kapalı