|

İşçi Kardeşliği Partisi Birinci Dönem Çalışma Raporu

1. Kampanya: Emek Platformuna çağrı ve TBMM Üyelerine İsrail ve Amerika Dostluk Gruplarından çıkın çağrısıyla yapılan imza kampanyalarımızı, Tüpraş Halkındır, Filistinli Kadın İşçilerle Dayanışma ve Sağlık Kampanyası izlemiştir. Tüm sağlık çalışanlarını Avrupa çapında sağlığın yıkılmasına karşı ortak mücadeleye çağıran bu kampanya devam etmektedir.
Kampanyalarda geniş işçi kesimiyle, başta sendikalar olmak üzere işçi örgütleriyle ortak bilinç ve mücadele geliştirilebilmesinin olanakları zorlandı ve parti üyesi ve dostlarının etkinliğinin geliştirilmesine çalışıldı. Etkili kampanyalar yapabilmek için örgütlülüğün geliştirilmesi zorunluluğu bir kez daha görüldü.
2. Örgütlenme: Genel Merkezin tutularak partinin kuruluşunun yapıldığı 15 Haziran tarihinden, bu ilk büyük kongremize kadar geçen süre içinde 16 ilde örgütlenme çalışması için adımlar atıldı ve 55 ilde örgütlenme hedefi ve çalışması başlatıldı.
İstanbul il örgütü kurulmasını takiben Gaziosmanpaşa, Çekmece ve Anadolu yakası için Kadıköy’de yer tutlarak Sarıyer, Beşiktaş, Zeytinburnu, Bakırköy, Pendik, Kartal, Maltepe, Ümraniye, Üsküdar başta olmak üzere tüm İstanbul’da çalışmalar geliştiriliyor. Bildiğiniz gibi Balıkesir il örgütü de kuruldu. İzmit-Gebze,Tekirdağ-Çorlu-Çerkezköy, Bursa, Eskişehir, Bilecik, Çanakkale, Antalya, Mersin-Adana, Gaziantep-Adıyaman, Malatya, Kayseri, Zonguldak’ta ileri düzeyde olmak üzere 55 ilde örgütlenebilmek için ilişkiler, adresler ve yöneticilerin belirlenmesi-atanması çalışması MYK’ya bağlı seçim örgütlenme bürosu aracılığıyla yürütülüyor.
3. İşçi Kardeşliği Gazetesi: Düzenli olarak aylık çıkan gazetemizi seçim sürecinde önce 15 günlük ardından da haftalık çıkartabilmek için hazırlanmak zorundayız. Patron basınında ve bazı işçilere yakın olduğunu iddia eden basında yer almamamız da kendi işimizi yapmak zorunda olduğumuzun göstergesi. Bunları yapabilmemiz için de dağıtımı genişletmek ve para dönüşünü hızla düzeltmek zorundayız. Ayrıca bütün işçi üyelerimizin ve doslarımızın daha fazla yazı yazmasını sağlamakla görevliyiz.
4. Politik ve pratik çalışmalar: Artık düzenli olarak parti örgütlerinde ve daha büyük işçi salonlarında panel, söyleşi ve forumlar yapıyoruz. Lübnan işgaline karşı bildiri ve mitinge katılmamız gibi dışa dönük geniş çalışma yapmanın olanaklarını da üretiyoruz ama unutmamamız gerekir ki üyelerimiz de dahil tüm işçi sınıfı zamanının büyük kısmını işyerinde geçiririyor.
Bu nedenle politik ve pratik çalışma araçlarımız, işyerinde kolay dağıtılabilecek, okunabilecek olmalıdır. Sınırlı zamanda üyelerimize ve parti dostlarına dönük etkili eğitimler düzenleyerek bütün bu sorunları düzeltebilecek tek güç olarak bunu yapmanın yol-yöntemlerini geliştirmelerini sağlamalıyız.
5. Üyelik: 150 üye ile düzenlediğimiz ilk kongremizde örgütler kurulduğu anda çalışmaya başlayacak; 300 civarında üyemiz olduğunu ama koşulların zorluğu yüzünde Anadolu’nun diğer illerinde örgütlenebilmek için bu sayıyı 2000’e çıkarmamız gerektiğini bildirmek zorundayız.
Üstelik de bu işi 2 ay içinde başarmak zorundayız. İşçi sınıfı içinde bunu yapmanın olanakları var, ama çok çalışmak ve zamanla yarışmak zorundayız.
6. Öğrenci gençlik çalışması: Bu çalışmayı partimiz üyesi öğrencilerin okullarda arkadaşları aracılığıyla çıkardıkları Politeknik dergisi üzerinden yürütmek üzere MYK karar aldı.

Yoruma kapalı