|

İşçi Kardeşliği, THY Direnişindeydi

THY’de yapılan iş bırakma eylemi sonucu 305 çalışanın işten atılması ve ardından hükümetin havacılıkta grevi yasaklamasını protesto etmek üzere yapılan direniş dün Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP) tarafından ziyaret edildi.

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki direniş yerini ziyaretin yanı sıra Ankara, Adana, İzmir, Mersin, Bursa ve Gaziantep’teki THY satış büroları önünde eylemler yapıldı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı İstanbul’daki eylemde SGBP’ye üye sendikaların yanı sıra TOLEYİS ve partimizle beraber çeşitli siyasal yapılar katıldı.

Eylemde konuşma yapan SGBP dönem sözcüsü TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, grevin en temel sendikal hak olduğunu ve hükümetin grevi yasaklayarak kamu gücünü işçileri tehdit etmek için kullandığını belirtti ve buna 12 Eylül cuntasının bile cesaret edemediğini söyledi. Bu saldırının diğer pek çok saldırıyla beraber geldiğini ifade eden Öztürk hükümetin gündeminde Ulusal İstihdam Stratejisi kapsamında bölgesel asgari ücret, özel istihdam bürolarına işçi kiralama olanağının verilmesi ve kıdem tazminatının tasfiyesinin olduğunu söyledi.

Ardından söz alan Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin THY yönetiminin vahşi kısa mesajla işten çıkarma olaylarını anlattı. Seul, Pekin ve Washington’a uçan personelin vardıkları şehirde cep telefonlarını açtıklarında işten çıkarıldıklarını öğrendiklerini anlatan Ayçin, yönetimin bu çalışanları gittikleri şehirlerde bırakmak istediğini ancak sonra üniformalarını alıp şüpheli yolcu statüsünde en arka koltukta geri getirdiğini açıkladı. THY’nin ettiği zararın işçilere yüklenmesini de eleştiren Ayçin, Avrupa’daki havayollarında işçi giderlerinin genel bütçenin yüzde 30-35’ini tuttuğunu, THY’de ise bu oranın sadece yüzde 17 olduğunu belirtti. Ardından da personel birim maliyetinin (km başına birim personel gideri) Avrupa’da 2,90 avro iken THY’de sadece 1,63 avro olduğunu belirtti.

Eylem 1991 Zonguldak maden işçileri yürüyüşünün sloganı “Ölmek var, dönmek yok!” ve TEKEL direnişinin sloganı “Birleşe birleşe kazanacağız!” sloganlarıyla sonlandırıldı.

Yoruma kapalı