|

İşçilerin ve Halkların Uluslararası Bağlantı Komitesi Bildirisi

Önce işbirlikçi Ben Ali rejimi ile Tunus-Avrupa Birliği ortaklığının devamını reddeden Tunus halkı; halk komiteleri ve UGTT’ye bağlı işçi sendikalarının desteğiyle Gannuşi’yi devirdi.Sonra Mısır’da; ülke genelinde ardı arkası kesilmeyen işçi grevleri ve toplu gösteriler, Şefik hükümetini istifaya götürdü.Ardından Umman’dan Libya’ya, halklar yapılan haksızlık ve baskılara karşı ayaklandı. Bahreyn’de onbinler, monarşinin yıkılması ve yerine bir kurucu meclis kurulması için haftalardır gösteriler düzenliyor.

Bu esnada, “dünyanın süper güçleri”- Obama, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Avrupa’daki kapitalist hükümetler – Kaddafi rejiminin Libya halkına uyguladığı zalim baskıyı bahane ederek Libya’yı işgal etme planları yapmakla meşgul.

Aynı zamanda Birleşik Devletler hükümeti, Bahreyn’de bulunan 5.Filo’yu Libya kıyılarında demirlemek üzere harekete geçirdi. NATO ve Avrupa Birliği 2 Mart’ta “tüm ihtimalleri değerlendiriyoruz” demeci verirken; yerel kaynaklar, Birleşik Devletler’e ait savaş gemilerinin Mısır’da bulunan Süveyş Kanalı’na girmiş olduğunu belirtiyor.

Riyakarlar! Bunlar, 2001’den bu yana hidrokarbon tesislerini yeniden özelleştiren ve sözde “anti-terörist” politikalar uygulayan Bush ve onun müttefikleri ile uzlaşan Kaddafi rejimine kucak açanlarla aynı kişiler.

Riyakarlar! Nisan 2009’da Hillary Clinton ve Obama’nın savunma danışmanı, Muammer el-Kaddafi’nin oğlunu ve Libya Ulusal Güvenlik Danışmanı Moatessem-Billal el-Kaddafi’yi yapılan görkemli bir törenle ağırlamıştı.

Bunlar, Afganistan ve Irak’ta ölüm saçan işgallerini sürdüren, şimdi Libya’da askeri müdahale planlayanlarla aynı kişiler. Bu, yalnızca Libya halkına değil, Tunus ve Mısır’da gerçekleşen devrimlere karşı da bir müdahale anlamına geliyor.

Bu, Africom’un (ABD’nin kıtadaki tüm askeri ve güvenlik faaliyetlerini düzenlemek üzere kurulan birleşik komutanlık) kuruluşundan sonra bir adım daha ileri gidilerek bölge halklarının egemenliğine karşı bir müdahale olacaktır. Bu; özelleştirmelere, IMF ve AB tarafından dayatılmış karşı-reformlara ve ulusal egemenliğin zayıflatılmasına karşı çıkan, Avrupa ve ABD halkları dahil tüm işçi ve halklara karşı bir müdahale olacaktır.

Halkların demokratik öz iradelerine saygı gösteren İşçilerin ve Halkların Uluslararası Bağlantı Komitesi olarak;

— her türlü müdahalenin karşısındayız,

— Libya halkına yapılan baskılara son verilmesini istiyoruz,

— halkların kendi kaderlerini tayin haklarını savunuyoruz.

Talebimiz açık: “Ellerinizi Mısır ve Tunus devrimlerinin üzerinden çekin!”

5 Mart, 2011

Louisa Hanoune,Cezayir İşçi Partisi Genel Başkanı

Daniel Gluckstein,Fransız Bağımsız İşçi Partisi Genel Sekreteri

Yoruma kapalı