|

Kamuda taşeron işçi sayıları

AKP döneminde kamu kurumlarındaki taşeronlaşmanın “rekor” denilebilecek düzeye ulaştığı ortaya çıktı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, kamuda çalıştırılan taşeron işçi sayısını 174 bin 857 olarak açıkladı.
Çalışma Bakanlığında bile taşeron!
Sağlık Bakanlığı 108 bin işçiyle ilk sırada yer alırken, çalışanların sosyal güvenliğinden sorumlu olan Çalışma Bakanlığı’nın da taşeron kullandığı ortaya çıktı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ise “bilgi ihbar alımı hizmetlerini” bile taşerona emanet etti.
Kamu kurumları ağırlıklı olarak “temizlik, güvenlik, ulaşım” işlerini taşeron firmalara gördürürken bunu yemek, teknik yardım, kaloriferci, garsonluk gibi alanlar izliyor.
Rekor sağlık hizmetlerinde
Taşeron işçi çalıştırmada rekoru elinde bulunduran Sağlık Bakanlığı’nda 108 bin 242 işçi çalışıyor. Sağlık Bakanlığı’nı 10 bin 239 işçi ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, 7 bin 429 ile Karayolları Genel Müdürlüğü izliyor. Karayolları Genel Müdürlüğü, “binaların genel temizliği, otoyollar ve diğer yolların rutin bakım-onarım, özel güvenlik, atölye tamir personeli, iş makinesi operatörlüğü” işini taşerona yaptırıyor. Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıklarında, (jandarma ve sahil güvenlik komutanlığı dahil) 2 bin 16 taşeron işçi çalıştırıyor. Genelkurmay “Taşıma, boyama, hazır yemek üretim ve dağıtımı, tamir, bakım ve onarım, temizlik” işlerinin yanı sıra “bilgi sistem ağı altyapı tesisi”ni de taşerona yaptırıyor.
Kamuda 300 bini aşkın taşeron işçi
Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, “kamu kurumlarında istihdam edilen taşeron firma elemanı sayısı 300 binin üzerine çıktığını” açıkladı. Yokuş, Türkiye’de artan nüfusa oranla kamuda çalışan sayısının da artması gerektiği ancak kamuda memur statüsünde çalışan sayısının son yıllarda 220 bin kişi azaldığını belirtti.

Yoruma kapalı