|

Mevsimlik Fındık İşçileri İnsanlık Dışı Koşullarla Boğuşuyor

Her yıl olduğu gibi bu sene de fındık toplamak için Güneydoğu’dan Karadeniz Bölgesi’ne çok sayıda mevsimlik fındık işçisi akın etti. Ama ne yazık ki geçen yıllarda olduğu gibi bu sene de işçilerin hem bölgeye ulaşımları hem bölgedeki konaklama şartları insanlık dışı. Bölgeye gelen işçiler, sadece Güneydoğu’dan gelen işçiler değil. Gürcistan gibi komşu ülkelerden de kaçak olarak getirilen ve çalıştırılan işçiler var.

İşçilerin bir kısmı tıka basa dolu minibüslerle yolculuk ederken bazıları ise organizatörler tarafından daha ucuz olduğu için kamyonlara doldurulup bölgeye gönderiliyor. Bu durumda kazalar, yaralanmalar ve çok görüldüğü gibi ölümler kaçınılmaz. Bölgedeki konaklama koşulları ise aynı şekilde rezalet. Çok sayıda işçi, yerel yöneticiler tarafından kendilerine yer gösterilmediği için günlerce açık havada yol kenarlarında, şanslı olanlar ise deniz kenarlarındaki derme çatma çadırlarda konaklamaktadır. Buralardaki hijyen koşulları anlatılamayacak düzeyde. Öte yandan Ordu valisinin yaptığı gibi bir çok yerde işçiler kentlere de sokulmamakta, çeşitli şekilde baskı altına alınmaktadırlar.Olayın diğer bir bölümü de verilen ücretler. Zonguldak, Düzce , Sakarya gibi illerde günlük yevmiye 20 YTL olarak açıklandı; yemek ve konaklama masrafları işçiye ait. Bu ücretlerinin önemli bir kısmına ise aracılar tarafından el konulmakta.

Oysa ki zaten çok kısa süren bu sürecin insanlığa yaraşır biçimde düzenlenmesi ne çok zor ne de pahalı. İşçilerin taşınması ve 2-3 hafta bölgede konaklamaları yaz koşulları da dikkate alınırsa merkezi ve yerel idareler tarafından çok kolaylıkla organize edilebilir. Ama bunun için bu ülkede bir şeylerin değişmesi gerekiyor; işçilerin, emekçilerin yani adaletin ve insanlığın hüküm sürmesi gerekiyor.

Yoruma kapalı