|

PETKİM’in yüzde 51’i blok satışa sunuluyor

Türkiye’nin tek petrokimya tesisi PETKİM’in yüzde 51’lik hissesi Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun aldığı kararlara blok satışa sunuluyor. Uzan Grubu’nun satın aldığı hisselerin bedelini ödememesi sonucu iptal edilen satıştan kalan hisseler şimdi blok satışta. PETKİM’in satışı konusunda hükümet ilk adım olarak Uzan Grubuna satışı yaptıktan sonra Nisan 2005’te de yüzde 34,5’lik hissesi halka arz edilmişti. Yüzde 7’lik payı ise halen Emekli Sandığı’nda. Ancak Özelleştirme Yüksek Kurulu bu yılki blok satışta Emekli Sandığı’nın hissesini de elden çıkartmayı planlıyor. Bu satış da tamamlandığında PETKİM bir kamu iktisadi teşekkülü olmaktan çıkıp özel bir işletme haline gelecek. Petrol Ofisi ile başlayıp TÜPRAŞ’la devam eden, petrol sanayisindeki özelleştirme operasyonu, şimdi de PETKİM’i vuruyor.
Ancak Türkiye işçi sınıfı, bütün bu gelişmelerin birer tesadüf olmadığını göreli uzun zaman oluyor. Amerika’nın Irak’a saldırmasının daha ilk yılında petrol işletmelerinin patronlara ihale edilmesi kararını almaya çalışmaları ve sonunda geçtiğimiz ay karara bağlanan yasa da aynı saldırı. Tek farkı var ki, o da Irak halkı petrol işletmelerini ve kaynaklarını kaybetmemek yani topraklarını ve yurtlarını kaybetmemek için patronlara karşı üç yıldır direniyor, patronların taşeronu AKP hükümeti ise en kısa zamanda elinden çıkartmak için seçimleri dahi beklemiyor.
Ancak hükümetin unuttuğu bir şey var: Dün Sümerbank, Telekom, Et Balık Kurumu, Seka, TÜPRAŞ işçileri bugün PETKİM işçileri ve ailelerinin AKP hükümetinden bundan böyle beklediği tek şey ihanet. Sıradaki Batman petrol rafinerisine el sürmelerine izin vermemekse Aliağa ve Batman petrol işçilerinin elinde. Gün ortak mücadele, ortak direniş günüdür. Zaman, Iraklı direnişçilerin yurt savunmalarını örnek alma zamanıdır.

Yoruma kapalı