|

Resmi işsiz sayısı 5 milyon!

Fakat bu sayılar yanıltıcı. Çünkü iş aramayan, fakat çalışmaya hazır 1 milyon 968 bin kişi de eklenince, toplam sayı 5 milyonu buluyor.
İşsizlik oranı ise geçen yılın aynı döneminde yüzde 10.1 iken, 2,2 puan artış ile yüzde 12,3’e çıkmış oldu. Ancak iş aramayanlar da eklenince oran yüzde 20’yi aşıyor.
İşsizlik oranı kentlerde daha da yüksek: Yüzde 14,2. Öte yandan işsizlerin yüzde 27’sinin bir yıl veya daha uzun süredir iş aradığı belirtiliyor. Ayrıca, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmadan, yani kayıt dışı çalışanların oranı ise yüzde 44.5 gibi son derece yüksek bir oran. 
Sendikalar tepkili
Açıklanan istatistikler üzerine, Türk-İş Yönetim Kurulu, Türkiye’nin en acil sorununun istihdam ve işsizlik olduğunu, “Türkiye yangın yerine dönmeden soruna çözüm bulunması gerektiğini” bildirdi. Açıklamada ayrıca, “Yaşanan ekonomik kriz çalışanları vurmaktadır. Türkiye yangın yerine dönmeden acil olarak soruna çözüm bulunmalıdır” dendi.
KESK Genel Sekreteri Emir Ali Şimşek de, işsizlik rakamlarının “rekora doğru gittiğini” ileri sürdü.  Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, KESK olarak 2008 yılının son çeyreğinden bugüne kadar üretimde yaşanan daralma ve buna bağlı olarak artan  işten çıkarmalar konusunda hükümeti uyardıklarını, açıklanan resmi rakamların KESK’i haklı çıkardığını ifade etti.

Yoruma kapalı