|

Silikozis hastası işçilere Ankara’da verilen vaatlerin TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ!

Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi’nin Ankara’da gerçekleştirdiği 3 günlük eylemin temel talebi; “sigortası olup olmadığına bakılmaksızın tüm silikozis hastalarının hastalıkları oranında sosyal güvenlik haklarından yararlanmalarının sağlanması” idi.
TEKEL’den sonra yeni bir sınıf dayanışması örneği
Kot kumlama işçilerinin bu önemli eyleminde, en başta Ankara’daki tüm işçi örgütleri -olması gerektiği gibi- birbirine kenetlendi ve kot işçilerinin mücadelesine sahip çıktı. Sendikalar, meslek örgütleri, siyasi parti ve gruplar, işçi sınıfının dostları eyleme büyük destek verdi.
“Eylem yaptığı” gerekçesiyle hasta işçilere Meclis kapısında veto
Komite, milletvekillerinden alınan randevulara katılmak üzere bir delegasyon oluşturdu. Meclise giden delegasyon, “eylem yaptığı” gerekçesiyle ziyaretinin iki gününde de Meclis kapısında saatlerce bekletildi. Patronlara ve temsilcilerine sonuna kadar açık olan Meclis kapısında, derdini dile getirmek isteyen işçilere ve sözcülerine türlü zorluklar çıkarıldı. Komitenin ve bazı milletvekillerinin girişimleriyle delegasyonun Meclise girmesi mümkün oldu.
Delegasyon BDP, AKP ve MHP milletvekilleriyle, TBMM İnsan Hakları Komisyonu başkanıyla görüşmeler gerçekleştirdi. Hem iktidar hem de muhalefet partilerinden görüşülen tüm milletvekilleri silikozis hastası işçilerin mücadelesine destek verecekleri vaadinde bulundular.
Biliyorsunuz, geçtiğimiz yılın Mart ayında yürütülen mücadele sayesinde önemli bir kazanım sağlanmış, sonunda kot kumlama işi yasaklanmıştı. Bu yasaklama, sorunun devlet tarafından kabul edilmesi anlamına geliyor, dolayısıyla bundan mağdur olanların mağduriyetlerinin giderilmesinde devletin sorumluluğunu yerine getirmesi gerekiyor.
Vaatlerin takipçisiyiz!
TBİP, Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi’ne, silikozis hastası işçilere ve ailelerine verilen tüm vaatlerin takipçisi olacaktır. Eğer sözler tutulup sorun çözülmezse Komitenin gerçekleştirme kararı aldığı; Meclisin Ekim ayında başlayacak yeni döneminde, ağır hasta olanlar dahil bütün işçiler ve aileleri ile birlikte yasa çıkana kadar Ankara’yı terk etmeme eyleminde bugüne kadar olduğu gibi tüm gücümüzle yer alacağız.

Yoruma kapalı