|

Sosyalist Demokrasi Partisi’ne (SDP) Yapılan Operasyonu Şiddetle Kınıyoruz!

Bu Hükümet Sanki İsrail Hükümeti!

İstanbul-Taksim’deki Gezi Parkı eylemleriyle başlayıp tüm ülkeye yayılan, başını gençliğinin çektiği halk hareketi iki haftayı aşan süredir devam ediyor. Meydanlar “Tayyip istifa! Hükümet istifa!” sloganlarıyla yankılanırken polis, yıllardır Kürt halkına uyguladığı ve dünyada benzeri sadece Filistin’de İsrail ordusunun yaptığı zulümle kıyaslanabilecek bir şiddetle tüm illerde göstericilere saldırıyor. Türk Tabipler Birliği’nin açıkladığı rakamlara göre şimdiye kadar polisin vahşi saldırıları sonucunda göstericilerden 3 kişi hayatını kaybetti, 53 kişi ağır yaralandı, 23 kişi kafa travmasına uğradı, 10 kişi gözünü kaybetti, 1 kişinin dalağı alındı ve 4 bin 947 kişi yaralandı. 7 ağır yaralının durumu ise ciddiyetini koruyor.

 

Üstü Örtülü Sıkıyönetim Uygulamalarına Son!

AKP hükümetinin adı konmamış sıkıyönetim uygulamaları sonucu, polisin gaddar saldırıları 11 Haziran 2013 sabahı erken saatlerinde, Atatürk Kültür Merkezi ve Taksim Anıtı üzerindeki “flama ve bayrakları temizleme” gerekçesiyle başlatılan müdahale ile doruğa ulaştı. Günlerdir bu halk hareketini sansürleyen medya, meydandan canlı yayın yapmaya başladı. Polisin bu saldırısına karşı direnen SDP’liler provokatör ilan edildi. SDP İstanbul İl binasına aralarında özel tim polislerinin de olduğu onlarca polis tarafından operasyon düzenledi. İl binası darmadağın edildi, aralarında yaralıların olduğu 70 kadar kişi gözaltına alındı. Gösteriler sırasında daha önce de SDP İstanbul İl Yöneticisi Selim Polat gaz bombası isabet etmesi sonucu gözünü kaybetmişti.

Toplantı ve gösteri yürüyüşleri hakkı, örgütlenme hakkı ve olaylardan bilgi edinme hakkı fiilen ortadan kaldırılan halkın başlattığı ayaklanma AKP hükümetini korkuttu ve şimdi zorbalıkla onu ezmeye çalışıyor. SDP’ye dönük gerçekleştirilen bu operasyonu şiddetle kınıyor ve Gezi Parkı direnişine omuz veren herkesi dayanışmaya davet ediyoruz.

13 Haziran 2013

İşçi Kardeşliği Partisi (İKP)

Merkez Yürütme Kurulu