|

Yolsuzluk şaşırtmadı!

İETT özelleştirmesinde önemli bir adım olan Ayazağa Garajı’nın on yıllığına özel sektöre kiralanması, 23 Şubat’ta yapıldı. Sadece Albayraklar firmasının katılması üzerine ertelenen 3. ihaleden sonra ihale 4. kez yapıldı. İhale komisyonu, teklifleri inceledikten sonra fiyat arttırımı ve serbest pazarlık yöntemiyle ihaleyi sonuçlandıracak.
Eski şartnamede “Toplam yıllık hat kira bedeli” 12 milyon 32 bin 334 YTL iken yeni şartnamede “yıllık” sözü kaldırıldı. Böylece 10 yıllık toplam hat kira bedeli yaklaşık 120 trilyondan 12 trilyona indirilmiş oldu. Yine eski şartnamede “Araç başına yıllık kira bedeli” 26 bin 738 YTL iken yeni şartnamede “yıllık” kelimesi çıkarıldı; böylece yılda 27 milyar değil on yılda 27 milyar ödenecek. Şartnamede yalnızca 10 milyon 698 bin 912 YTL olan “yıllık garaj kirası bedeli” değiştirilmedi… Kısacası yeni şartnameyle ihaleyi alacak firma sırf kira bedelinden 108 trilyon YTL kazanmış olacak.
Bu değişikliğin adı, yönetimin dediği gibi “kolaylık” değil bal gibi özelleştirmedir. Yabancı şirketlere ve yandaşlarına peşkeş çekmektir. İKP olarak, ihalenin bir an önce iptal edilmesi, bu yolsuzluğun sorumlularının ortaya çıkarılıp haklarında soruşturma açılmasını ve Ayazağa garajının İETT çalışanlarının kendi kontrolleri altında işletilmesini talep ediyoruz!

Yoruma kapalı