|

Çiftçilerin durumu her geçen gün kötüleşiyor

Tarım sektöründe borcu olmayan çiftçi hemen hemen yok. Her 10 çiftçiden 3’ü icra takibinde. Diğerleri icra takibine düşmemek için kaçıyor. Her 10 çiftçiden biri ise ne yazık ki borçlarını ödeyemediği için hapiste.
• Saruhanlı, Kayıtlı çiftçi: 17 bin, Toplam borç: 350 milyon TL, İcralık dosya: 16 bin
• Kırkağaç, Kayıtlı çiftçi: 11 bin, Toplam borç: 120 milyon TL, İcralık dosya: 6 bin
• Batak Ovası, Kayıtlı çiftçi: 4 bin, Toplam borç: 150 milyon TL, İcralık dosya: 3 bin
Borçlu Çiftçiler, Sulama Birliğine Yürüdü.
Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde Kalealtı Sulama Birliği’nin haklarında icra takibi başlattığı çiftçiler, su pompalarının olduğu binaya yürüdü. Çiftiler “Birliğin borcu 9 milyon TL’ye ulaştı. Elektrik borcu 12 milyon TL. Bu borcu çiftçinin ödemesi mümkün değil” dedi.
Borçlu Çiftçiler İçin İcra Takibi Başlatılıyor
6 binden fazla üyesi bulunan Turgutlu Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı geçmiş dönemlerden itibaren borçları bulunan 1.150 üyesi için icra takibine başladı.
Türkiye’de son yıllarda Avrupa Birliği, İMF, Dünya Bankası direktifleri doğrultusunda uygulanan tarım politikalarının geldiği yer yukarıdaki haberlerden açık olarak ortaya çıkmakta. Uluslararası sermayenin çıkarları doğrultusunda uygulanan politikalar sonucu tarımsal üretim tümüyle çökertilmiş, çiftçiler borç batağında sefil durumda göçe zorlanmaktadır. Türkiye işçisi, çiftçisi, diğer çalışanları siyasi olarak büyük patron partilerinden bağımsız olarak ayağa kalkmadıkça emekçi, yoksul halk kesiminin onurlu olarak yaşamını sürdürmesi imkânsız hale gelmiştir.

Yoruma kapalı