|

ÜÇ ARKADAŞIMIZI DAHA YİTİRDİK!

Arkadaşlarımızdan Hüseyin Özkaya daha önce amca oğlu Beytullah Özkaya’yı bu hastalıktan yitirmişti. Ne yazık ki kendisi de amca oğluyla aynı yaşta, daha henüz 25 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. 23 Ekim’de kaybettiğimiz arkadaşımız ardında kendisi gibi hiçbir sosyal güvencesi olmayan biri dört diğeri iki yaşında olan çocuklarını bizlere emanet bıraktı.
Bayram öncesinde ise silikozis hastası iki eski kot işçi arkadaşımızı daha yitirdik. Mustafa Kaleli ve Adem İncirli aynı gün, 2 Aralık tarihinde vefat etti. Mustafa sadece 23 yaşındaydı. 2-2,5 yıl kadar kumlama işinde çalışmış ve bu sırada silikozis hastası olmuş, ancak hasta olduğu askerde anlaşılmıştı.
29 yaşındaki eski kot kumlama işçisi Adem İncirli ise geçirdiği akciğer enfeksiyonu sonrasında, beş gün yoğun bakımda kaldıktan sonra Ankara’da vefat etti. Hastalık teşhisi Ankara’da konan Adem arkadaşımız, uzun süredir memleketi Çorum’da istirahat ediyordu. Adem, kendisi gibi silikozis hastası eski bir kot işçisi olan ağabeyi Lokman İncirli ile birlikte, 2000-2003 yılları arasında, Vural Giyim Sanayi adlı şirkette rodeo işinde çalışmıştı. Ağabeyi ve Adem’in yasal mücadelesi Kot Taşlama İşçileri Dayanışma Komitesi tarafından sürdürülüyor.
Adem yıllarca kaçak, sigortasız çalıştırıldığı için hastalığı boyunca çeşitli sıkıntılarla karşılaştı. Sağlık giderlerini yeşil karttan karşılamaya çabaladı. Bizler, kendimiz için, çoluğumuz çocuğumuz için, ardımızda kalanlar için sigortalılık hakkımızın hemen verilmesini istiyoruz! Bizleri ölüme götüren silikozis bir meslek hastalığı ama hala işçi olarak çalıştığımız kabul edilmiyor, sigortalılık hakkımız tanınmıyor! Çalışma Bakanlığı acilen özel bir heyet oluşturmalı ve bizlerin hizmet tespitlerini dava süreçlerini beklemeden gerçekleştirmelidir!
Arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz…
KOT TAŞLAMA İŞÇİLERİ DAYANIŞMA KOMİTESİ

Yoruma kapalı