|

“Biz çalışanlar birlik olmadığımız sürece, örgütlenip iktidara gelmediğimiz sürece haklarımızı bir bir kaybetmeye devam edeceğiz.”

Petrol-İş Trakya Şubesi Delegesi Arif Oruç:

 

“Şu anki yapılan siyasete baktığınız zaman Türkiye işçi sınıfının kayıpları kolayca görülebiliyor. Sendikamızın işçilerin kendi partilerini kurmaları ile ilgili söylemler vardı, ama işçilerden destek gelmedi. Bu çok tezat bir durum. İşçilerin haklarını savunacak, kazanımlarını ileriye taşıyabilecek bir araca bu kadar ihtiyaç varken işçilerin bu fikrin arkasında durmamaları çok garip bir durum.

Türkiye’de yürütülen siyasetin işçi sınıfı üzerine etkilerini görmek için haklarımıza bakmamız, eskiden nerede, şimdi nerede olduğumuza bakmamız yeter. Hükümetin yönetimde olduğu bunca sene içerisinde yeni haklar kazanılması bir yana, eldeki haklar da bir bir gitti. Şu an da gündemde kıdem tazminatları var. Neymiş, Avusturya modeli seçilmiş. Burada amaç açık: Kıdem tazminatlarını ortadan kaldırmak. Bu sadece sendikalı işçileri etkileyecek bir düzenleme de değil. Mavi yakalı, beyaz yakalı bütün çalışanlar bu düzenlemeden etkilenecek. Biz çalışanlar birlik olmadığımız sürece, örgütlenip iktidara gelmediğimiz sürece haklarımızı bir bir kaybetmeye devam edeceğiz.

 Petrol-İş, Türkiye’deki sendikal harekete her zaman ivme kazandıran bir sendika oldu ve sendikal hareketin ‘delikanlısı’ olmaya da devam edecek. Bu yüzden bu kongrede görevimiz, koltuk savaşını izlemek değil, örgütümüzü gelecekte de şu anki delikanlı yapısını koruyarak daha ileri taşımak. Bunun için de elimizden geleni yapacağız.”

Yoruma kapalı