|

Gerçek Haklarımızı Dövüşerek Alacağız! / Engin Bodur

“Demokrasi” Yalanları da “İnsan Hakları” Yalanları da Biz İşçileri Aldatamaz. Gerçek Haklarımızı Dövüşerek Alacağız!

Anayasa referandumu yaparken her işçi istediği kadar sendikaya üye olacak dediler. “Eyvah, yeni oyun var” dedik. Bir sendikaya üye olan işten atılıyordu şimdi sendikalı, toplu sözleşmeli işçiler işten atılmaya başladı.

Ben Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nda (TİHV) on yıldır temizlik ve ofis işçisi olarak çalışıyordum, işten attılar. Benim yerime yarım gün bir temizlik işçisi ile yarım gün de arşiv için yabancı dil bilen birini işe alacaklarmış. “Benim aldığım yol, yemek dahil 1.300 lira ile mi yapacaksınız?” diye sordum, cevap veremediler. Çıkış kağıdında “proje bitti” yazıyor. Temizlik işçisinin biten projeyle ne ilgisi olur, açıkça yalan söylüyorlar. Mahkemeye verdim ve kot işçileri eylemi bitince direniş çadırını kuracağım. Yalanlarını yüzlerine vurup gerçekleri anlatmak ve işe iade hakkımı almak için mücadele edeceğim.

Silikozisli eski kot kumlama işçileri ile Çalışma Bakanlığının son oyununu bozmak için 20 Aralık’ta Ankara’da olacağız. Malulen emeklilik ve iş göremezlik işlemleri için mahkeme kapılarında ölmeyelim diye başlattığımız kampanyayı çözmek yerine, zaten kullandığımız özürlülük maaşında oynama yapıp insanları yanıltmak istiyorlar. Bizler gerçeğin ve haklı olmanın gücü ile mücadelemizi sürdürüyoruz. “Sakat değil işçiyiz iş göremezlik parası istiyoruz” diye yola çıktık. Bingöl’den, Erzurum’dan, Diyarbakır’dan, Muş’tan, Karadeniz’den ve İstanbul’dan Ankara’ya geliyoruz. Nefes almakta bile zorlanırken bizi buna zorlayanlara aldatılmayacağımızı ve haklarımızı alana kadar mücadele edeceğimizi haykıracağız.

Kardeşlerim, biz işçiler, patronların zulmüne karşı işçi kardeşliği şiarıyla birleşmeliyiz. Nerede hak kavgası veren bir işçi varsa onun yanında olmalıyız. Ancak birleşirsek bu zalim saldırıyı durdururuz. Bizler açken karlarına kar katan bankaları ve sömürü düzenini başka türlü durduramayız.

Selam olsun eylemlerinin 1. yılını kutlayan TEKEL işçilerine,

Selam olsun genel grev yapan Yunan ve Fransız işçilerine,

Bin selam olsun hasta iken hakları için Ankara’da direnen kot kumlama işçilerine,

Selam, selam, selam…

Türkiye işçi sınıfına selam!