|

1 Mayıs Eskişehir, Mersin ve İstanbul’da coşkuyla kutlandı

Altı konfederasyonun 1 Mayıs’ı birlikte kutlama kararı Taksim’de olduğu gibi Türkiye’nin her yerinde sınıfın yüzünü güldürdü. Geçen yıl neredeyse iki farklı 1 Mayıs kutlamasının eşiğinden dönen Eskişehir’de bu sene birlik ve coşku hâkimdi. Türk-İş, DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’dan oluşan tertip komitesinin çağrısıyla bir araya gelen emekçiler Sıhhıye Meydanı’nda son yılların en kitlesel ve coşkulu 1 Mayıs’ına tanık oldular. Tepebaşı Belediyesi temizlik işçilerinin verdiği ritm-konserle başlayan miting, düzenleme kurulunun konuşmalarıyla devam etti. Türkiye Birleşik İşçi Partisi’nin de “Ya İşçi-Yoksul Köylü Hükümeti, Ya Kıyamet!” pankartıyla yer aldığı 1 Mayıs mitingi Sevinç Eratalay’ın konseriyle son buldu.
TBİP Mersin’de ilk defa 1 Mayıs mitingine kendi flaması ile katıldı
Mersin’de 1 Mayıs, emek örgütleri, partiler ve diğer demokratik kitle örgütlerinin saat 10:00’da istasyon alanında toplanıp Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşü ile başladı. 1 Mayıs eylemine hazırlık işçi ve kamu çalışanları sendikaları ile Mersin’de örgütlü bulunan tüm emek ve demokrasi güçlerinin koordineli bir çalışması ile yapıldı. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’nu (MEDP) oluşturan yaklaşık 35 örgüt, sendikaların 1 Mayıs eylemine aktif destek verdiler. Tertip komitesini oluşturan sendikaların dışında, mitinge katılımın sağlanması ve verimli geçmesi için Mersin Emek ve Demokrasi Platformu üyesi bulunan beş örgüt belirlenerek ayrıca bir komisyon oluşturuldu. Bu 1 Mayıs’ın en önemli tarafı, 15 yıldan bu yana emekçilere kapalı tutulan Cumhuriyet Meydanı’nın miting alanı olarak kullanılmasının başarılması olmuştur.
Mitingde yaklaşık on bin katılımcı vardı. Ancak işçi katılımı beklenenin altında kaldı. Diğer siyasi parti ve örgütlerin katılımcılarının büyük bir bölümü gençlerden oluşuyordu. Katılım diğer yıllara oranla daha fazla ve görkemliydi. Buna rağmen atılan sloganlar ve konuşmalar yeterli canlılığa sahip değildi. Partimiz TBİP de ilk defa Mersin’de 1 Mayıs mitingine kendi flaması ile katıldı. 1 Mayıs Mersin’de yoğun bir katılımla yaşandı ancak işçilerin az olması, Akp’nin anayasa değişikliği konusunun hiç gündeme getirilmemesi ve katılımcıların büyük bölümünün gençlerden oluşması bu eylemin en dikkat çeken yönü oldu. Miting yapılan konuşmaların ardından saat 13:00’da sona erdi.
1 Mayıs 32 yıl sonra Taksim’de kutlandı
1978 yılından bu güne Taksim alanında kutlanılamayan 1 Mayıs, 2010 yılında işçi sınıfı ve onun dostları ve kardeşleriyle birlikte bir kere daha Taksim alanında coşkuyla kutlandı. Türkiye Birleşik İşçi Partisi de “AKP Anayasasına Oyumuz Hayır, Çözüm: Kurucu Meclis” pankartıyla alanda yerine alarak bu coşkuya ortak oldu. Türk-İş ile birlikte Unkapanı köprüsünde toplanan TBİP üyeleri Şişhane ve Tarlabaşı’ndan yürüyerek Taksim alanına vardılar.