|

1 Mayıs’ta yine sendikalar bölünecek

Sendika konfederasyonları, 1 Mayıs’ı kutlayacakları alanla ilgili açıklamalar yapyor; Türk-İş Kadıköy’de, DİSK ve KESK de yine Taksim’de kutlama yapma niyetinde.  
Türk-İş Kadıköy’e başvurdu
24 Nisan günü, Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak,  İstanbul Valiliğine, 1 Mayıs’ı Kadıköy Meydanı’nda kutlamak için başvuruda bulundu. Ardından Büyükkucak basına, “Taksim’e izin verilmemesi, 1 Mayıs’ın tatil edilmesi sevincine gölge düşürmüştür. Türk-İş, İstanbul Valiliğinin bu kararını, 1 Mayıs’ın Emek ve Dayanışma Bayramı ilan edildiği bu günlerde yasaksız bir Türkiye özlemi adına kaygıyla karşılamıştır” şeklinde konuştu.
DİSK ve KESK: “Kesinlikle Taksim’deyiz”
Öte yandan, aynı gün DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, toplumun büyük kısmının 1 Mayıs kutlamalarının Taksim’de yapılmasını istediğini belirterek, “Dolayısıyla biz de bu kararımızdan asla dönüş yapmayacağız. Kesinlikle 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız” dedi.
Çelebi, “Türkiye eğer demokratikleşecekse bu demokratikleşmenin ilk adımı Taksim’de 1 Mayıs’ın özgürce kutlanmasından geçiyor. Yaklaşık 70’e yakın sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti bu iradenin arkasında” dedi. KESK Genel Başkanı Sami Evren de Taksim’in 1 Mayıs kutlamalarına kapatılmasının hukuki dayanağı olmadığını belirtip, “Eğer gerçekten demokratik bir anayasa tartışması açacaksınız, 1 Mayıs Taksim alanını artık tartışmayın. Bayramların nerede kutlanacağına bayramı kutlayanlar karar verir” dedi. Hak – İş: Çelenk bırakacağız Hak-İş konfederasyonu da 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkma kararı aldıklarını ve İstanbul Valiliğine başvuruda bulunduklarını belirtti. Kabul edilirse, Hak-İş merkez yöneticileri, şube başkanları ve işyeri temsilcileriyle işçilerden oluşan bir grup Kazancı Yokuşu’na karanfiller bırakacak ve ardından da Taksim anıtına çelenk koyacak.