|

8 Mart’a seçim ittifaklarının gölgesi düştü

Ne yazık ki KESK’te yaşanan kadına yönelik taciz olayının kadın hareketini böldüğü bir 8 Mart ile karşı karşıyayız. Bir yanda kadının beyanı esastır diyen kadın tavrı, diğer yanda siyasi grupların beyanı esastır diyen erkek tavrı. Önce taciz iddiasının geri çekilmesi için uğraşan, sonra disiplin kurullarını işletmeyen erkek tavrı şimdi de soruşturmanın sürdüğü gerekçesiyle kanıtlanmadan tacizi kabul etmeyeceğini söylüyor. Bu tavır ne yazık ki yıllardır birlikte mücadele ettiğimiz, kadın kurtuluş mücadelesinde önemli çabaları olan Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nden geliyor. Ve yine ne yazık ki bir dizi sosyalist partiden kadın arkadaşlarımız da bu tavra karşı taraf olmayarak bu 8 Mart’ın erkek tavrının gölgesi altında kutlanmasına sebep oluyorlar.

Bu gelişmeleri tek başına bir mitingin bölünmesi olarak okumak eksiktir. Bu bölünme 2011 seçimlerinden önce BDP ve onunla seçim ittifakına girecek olan sosyalist çevrelerin ittifakta pürüz çıkarmama çabasıyla, kadın sorununun gerektiğinde siyasi gruplardaki erkek egemen tavra ve akla karşı da yürütülebileceğini her zaman hatırda tutan feminist tavır arasında gerçekleşmiştir.

İşte biz de İKP İstanbul il örgütü üyesi kadınlar olarak “kadının beyanı esastır” ilkesine dahi sahip çıkamayan bir 8 Mart mitinginde yer almayacağımızı açıklıyor ve kadın arkadaşlarımızı 8 Mart Salı akşamı Taksim’de düzenlenecek etkinliğe katılmaya davet ediyoruz.

Yoruma kapalı