|

“ABD Elini Cezayir’den Çek!” Kampanyası

Cezayir’de 28 Haziran 2013 tarihinde gerçekleştirilen Uluslararası Dayanışma Yürüyüşü’nün raporu

 

C.Clark

Aktaran:
Colia L. Clark,
“ABD Cezayir’den elini çek!” kampanyası temsilcisi

 

Sevgili kardeşlerim;

Burada Cezayir’de yapılan, aynı zamanda kaybettiğimiz yoldaşımız Mustafa Bin Muhammed’i selamlayan ve İşçi Partisi’nin (PT) kuruluşunun 23. yılının kutlaması olan 28 Haziran’daki yürüyüş aslında kelimelerle anlatılamaz. Eski bir Afro-Amerikan ilahisi vardır (Roll Jordan Roll), buna göre sizde büyük hürmet ve saygı uyandıran bir olayı tarif edemeyecek durumda olduğunuzda şöyle dersiniz: “Orada olmalı ve kulaklarınla duymalıydın”.

Bu ses bugün de buradaydı, 3 bin kişilik bir salonda tüm koltuklar dolmuş, ayakta durulacak yerler hıncahınç dolmuş ve insanlar yan yana omuz omuzaydı. Konuşanların ağzından çıkan her sözcüğü tam bir saygıyla dinliyor ve konuşmalara güçlü alkışlar ve tezahüratlar ile karşılık veriyorlardı. Verilen mesajların oturan, ayakta duran ve size bakan herkesin ruhlarına işlemekte olduğunu hissedebiliyordunuz.

UGTA sendika federasyonunun genel sekreteri Sidi Said ile PT genel sekreteri Louisa Hanoune ayakta alkışlarla karşılandı. Bu Louisa’nın ve PT’nin büyük günüydü ve önlerinde yer alan tüm güçlüklere hazırlanan halkın ruhunda sevgiyle, değerle, saygıyla karşılanıyorlardı. Benim konuşmam da coşkuyla karşılandı; dinleyenler her cümlede çılgınca alkışlıyorlardı.

UGTA Genel Sekreteri Abdelmadjid Sidi Said ile İşçi Partisi (PT) Genel Başkanı Louisa Hanoune, binlerce kişinin katıldığı törenle 28 Haziran Yürüyüşü'nün açılışını gerçekleştirdi.

UGTA Genel Sekreteri Abdelmadjid Sidi Said ile İşçi Partisi (PT) Genel Başkanı Louisa Hanoune, binlerce kişinin katıldığı törenle 28 Haziran Yürüyüşü’nün açılışını gerçekleştirdi.

Yürüyüş esnasında ve hemen sonrasında basının yoğun ilgisi ile karşılaştım. Her köşeden çıkan gazeteciler vardı. Bu insanlar Amerikan vatandaşlarının, özellikle de siyahi olanların, onları önemsediğini ve takdir ettiğini bilmeliler. Ayağa kalkmış durumdalar; aşağıdan yükselen yeni bir dünya ayaklanmasına hazırlansak iyi olur.

Haiti’den gelmiş olan Senatör Moise de Afrika Sendikalar Birliği Örgütü’nden Gine’li Kardeş Diallo da aynı coşkuyla karşılandı. İnsanlar onu çok sevdiler. Aslında bu tüm konuşmacılar için geçerliydi. Mali’den katılan konuşmacı ise iyi karşılanmakla kalmadı, tüm bir ulusun desteğini aldı. Bağıran, tezahürat yapan, selama duran ve desteklerini haykıranlar vardı. Cezayir’de Mali’nin dostları olduğu kesin.

Afrika burada, Cezayir’de, gerçekten öfke dolu. Bu çılgın emperyalistlerin neye bulaştıklarını bildiklerini hiç zannetmiyorum. Bu destek gerçekten artık yetti diyen bir kıta dolusu birbirinden çok farklı insanın kalplerinden, zihinlerinden ve ruhlarından geliyor. Birmingham ve Jackson’ın 5-6 yaşlarında küçük çocuklarla “Özgürlüğümü istiyorum, özgürlük istiyorum. Özgürlüğümü şimdi istiyorum!” diye bağırdıklarını duyabiliyordum.  Ruhların tutuştuğu bir andayız. Dünya ve tüm ezilen uluslar kolayca söndürülemeyecek ya da yatıştırılamayacak şekilde alev alev yanıyor. İnsan ırkının ruhu için dua ediyorum.

Ben buraya canavarın göbeğinden, insanlara “ABD Elini Cezayir’den Çek” kampanyamızı anlatmak için ve Cezayir ulusal tarihindeki karanlık ana bir ışık taşıyabilmek için geldim. Çünkü bilinen tarihteki en ezici, en tehlikeli imparatorluk Cezayir’in kapısına kadar gelmiş durumda ve dişlerinden kan ve zehirli salya akıtarak bekliyor. Olası bir işgali durdurmayı hedefleyen küçük ama büyümekte olan bu hareketi bastırmak için her türlü manevra yapılacaktır.

Bir basın mensubu hangi sendikayı temsil ettiğimi sordu. Bir diğeri ise AFL-CIO’nun algılanan ABD tehditlerini durdurmak için bir hareketi destekleyip desteklemediğini sordu. Döndüğümüzde AFL-CIO’nun ve diğer sendikaların kapılarını biraz daha çalmamız gerekiyor. ABD ordusunun saldırgan eylemleri ile karşı karşıya kalan uluslar, dünya işçileri ile dayanışma içerisinde olan işçi hareketimizin desteğini hissetmeliler. İşçiler her yerde emperyalist şirket zincirlerinden özgür bir yaşam için mücadele ediyorlar. Dünyanın ABD’den gelecek daha güçlü bir dayanışmaya ihtiyacı var ve bizler bunu gerçekleştirmeliyiz. Bugün ben burada kendi bildiğimiz şekilde desteğimi göstereceğim. Endişe etmeyin, bu topraklardan olan atalarım bana yol gösterecektir. Bizler daha güçlü olarak ortaya çıkacağız ve her zaman PT/UGTA ile ve Egemen Demokratik Cezayir Devletinin işçileri ve halkıyla dayanışma içerisinde olacağız.

Sevgi ve dayanışma duygularımla,

Colia Lafayette Clark

 

 

Yoruma kapalı