|

AKP, HAVA-İŞ’İ KAPATTI, SIRA TÜRK-İŞ’TE!

Bugün sonuçlanan Hava-İş sendikasının 27. Genel Kurulu’nda gerçekleşen seçimlerde, AKP hükümetinin doğrudan desteklediği,  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yeğeni olduğu ifade edilen Ömer Önder Haberdar’ın başını çektiği Reform Hareketi’nin adayı Ali Kemal Tatlıbal‘ın başkanlığındaki liste kazandı. İstanbul gibi sendika üyesi fazla olan illerde 27 kişiye 1 delege düşerken, taşradaki küçük illerde 2 kişiye 1 delege seçimiyle Genel Kurula gelindi. Bu anti-demokratik seçim usulü, küçük illerdeki delegasyonun genel müdürlerin ataması ile Reform Hareketi’nin isteği doğrultusunda belirlemesiyle sonuçlandı.

Hava-İş’e İşçi Düşmanı Başkan

Reform Hareketi’nin başkan adayı olan ve seçimi kazanan Ali Kemal Tatlıbal, işten çıkarılan 305 işçinin ve greve katılan işçilerin davalarında işçiler aleyhine, patronlar lehine tanıklık yaptı. Şimdi bu işçi düşmanı, sadece bir sendikanın değil aslında tüm Türkiye’deki fiili grev hakkı içinde mücadele eden Hava-İş sendikasına başkan yapıldı. Sendikanın sonunun ne olacağını kestirmek zor değil.

Hava-İş’in Adını Değiştirip Hak-İş’e Devredecekler!

Hava-İş’e dönük hükümet operasyonu yeni başlamadı. 2007 yılında da THY yönetimi bir grev oylaması yaparak sendika yönetimini tasfiye etmek istemişti, ama çalışanlar greve “evet” demiş ve greve gidilmeden iyi bir sözleşme imzalanmıştı. Bu durumdan rahatsız olan hükümet, Mayıs 2012’de hava işkoluna grev yasağı getirdi. Bunun üzerine Hava-İş direnişe geçti, uluslararası dayanışmanın da etkisiyle Kasım 2012’de hava işkolundaki grev yasağı kalktı, ancak grev yasağına karşı iş bırakan 305 kişi işten çıkarıldı. Ana talebi işten çıkartılan 305 işçinin geri alınması olan sendika, THY yönetimiyle yürüttüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uyuşmazlığa düşünce 15 Mayıs 2013’te greve çıktı.

AKP, ilk günden itibaren THY grevinde grev kırıcılığı yöntemlerine başvurdu. Anayasa ve yasalarca güvence altında olan grev hakkı için mücadele eden Hava-İşlilere yönelik hem hukuki hem fiziki baskı uyguladı. Genel Kurul’da yaşananlar da bunun bir sonucu.

Genel Kurul’da Hava-İş yönetimini hükümetin maşası Reform Hareketi’nin kazanmasının ardından, şimdiye kadar kulislerde dilendirilen Hava-İş’in, hükümetin konfederasyonu Hak-İş’e geçirilmesine dair AKP hükümetinin planları tamamen su yüzüne çıktı.

AKP, Hava-İş Operasyonunu Tamamladı, Sıra Türk-İş’in Tasfiyesinde

Patron hükümeti AKP’nin, hakları için mücadele eden işçilere ve onların bağımsız örgütlerine zerrece tahammülü yok. AKP, korporatist politikalarla tüm işçi örgütlerini hükümetin kontrolüne sokmak istiyor ve patronlarla işbirliğine zorluyor. Sendikalar, işçilerin sadece meslek sahibi insanlar olarak bir araya geldiği meslek örgütlerine dönüştürülmeye çalışılıyor. Hükümet, korporatist Hak-İş gibi oyuncak sendikalar kurmak için başta grev hakkı için mücadele eden sendikalara saldırıyor.

AKP’nin Hava-İş’e dönük operasyonu tamamlandı, sıra şimdiye kadar sendikalarının bu korporatist politikalar sonucu parçalanmasına göz yuman hatta suç ortağı yapan Türk-İş’te. Plan ortada: AKP, Hava-İş’i kapattı, sıra Türk-İş’te!

İşçi Kardeşliği Partisi (İKP) olarak, işçilerin devletten, hükümetlerden ve patronlardan bağımsız kendi örgütlerini kurma mücadelesinde sonuna kadar sınıfın yanında olduğumuzu ilan ediyor ve bu saldırılara karşı durmak için tüm mücadeleci sendikaları ve işçi örgütlerini göreve çağırıyoruz.

İKP Merkez Yürütme Kurulu