|

Amerika’nın Çuvalı ve Son Tutuklamalar / Engin Bodur

Hatırlarsınız Amerika Irak’ta Türk askerlerinin kafasına çuval geçirmiş ve onları esir almıştı. Şimdi onların emrindekiler o çuvala katillerle muhaliflerini birlikte doldurup çuvalın ağzını kapatıyor ve birlikte linç etmek istiyor. Ergenekon davasında 12 Eylül mahkemelerini aratır bir hukuksuzlukla yıllarca tutuklu kalanlar arasında Veli Küçük gibi katiller ve beğenmesek de gazeteciler, siyasi parti yöneticileri var. Bir partinin bütün yöneticilerini terör örgütü üyeliğinden tutukluyorlar ama o parti hakkında dava açmıyorlar, onun yerine parti örgütlerini basarak her şeye el koyuyorlar. İşte AKP’nin Guantanamo adaleti!

Hani siyasi partiler anayasa güvencesi altındaydı? Yasa dışı bir sorun varsa bunu çözmek DGM’lerin devamcısı mahkemelerde özel yetkili savcıların, yasadışı dinlemelerin, Fethullahçı organizasyonların işi değil, anayasal güvence içinde bir yargılamayla yüksek mahkemede yargılanmaları gerekir.

KCK operasyonu da bezer şekilde yapıldı. Seçilmiş belediye yöneticileri ve başkanları, Barış ve Demokrasi Partisi yöneticileri ve üyeleri, sendikacılar aynı çuvala doldurulup yasadışı bir yargılamaya maruz bırakıldılar, 18 ay sonra daha yeni mahkemeye çıkarılıyorlar.

Son olarak da Sosyalist Demokrasi Partisi genel başkanı ve yöneticileri, Toplumsal Özgürlük Platformu sözcüsü ve üyeleri ile birkaç sosyalist daha Hanefi Avcı gibi işkenceci bir polis şefiyle aynı çuvalda, aynı davada yargılanmaya kalkılıyor. Katiliyle aynı örgütte bulunma suçlaması egemenlere yakışır. Başınıza çuval geçirenlerle ancak siz dost olursunuz. Çünkü siz emperyalizmin emrinde ve onunla işbirliği yaparak var olursunuz. Bugün iç politika için aranız açık gibi rol yapsanız da Siyonist İsrail sizin dostunuz.

Patronların medyasında sürekli Avcı ve Devrimci Karargâh Örgütü haberlerini görebiliriz ama muhalefetin sesini duymayız. Bizler kurduğumuz örgütleri savunuruz, ama polis oyunları ile yapılan suçlamaları reddediyoruz. Yıllarca kontrgerilla dağıtılsın diye mücadele edenleri işbirliğiyle suçlayıp kendi işbirliğinizi gizleyemezsiniz. 28 Şubat post-modern darbesiyle kurulan AKP şimdi darbe karşıtlığı yalanıyla muhaliflerini susturmaya kalkıyor.

Siyasi partilere dokunma, onlar demokrasinin güvencesidir!

Katiller yargılansın, kontrgerilla dağıtılsın!

İşçi sınıfının özgürlük mücadelesi verenler derhal serbest bırakılsın!