|

Aramızda hırsızlar var!

Ülkemizde işsizlik ve yoksulluk insanlarımızı kavururken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) açıklamasına göre geçen yıla göre bankaların karları yüzde 45,9 artarak Ekim ayı itibarı ile 17 Milyar 393 milyon liraya yükseldi.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Ekim 2009 itibarıyla, bankaların gönderdikleri kesinleşmemiş geçici verilere göre sektörün göstergelerini açıkladı. Bankaların, geçen yıl Ekim sonunda 11 milyar 920 milyon lira olan dönem karları, bu yıl Ekim itibarıyla yüzde 45,9 artarak 17 milyar 393 milyon liraya yükseldi.
Bankacılık sektöründe 2009’un ilk yarısı boyunca gerçekleşen kâr rekorları üçüncü çeyrekte yenilendi. Sadece iki bankanın kârlılığı geçen yılın ilk dokuz aylık dönemine göre geriledi. Geri kalan 12 bankada yüzde 100’ü aşan kâr artışları yaşandı. 14 bankanın toplam kâr rakamı 1.98 milyar dolar (2.95 milyar TL) artarken, sektörün kâr rekortmeni Garanti Bankası oldu.
Ülkemizde işsizliğin, yoksulluğun her geçen gün arttığı böyle bir dönemde bankaların karlarının rekor kırması hükümetin politikaları ile ilgili. Hükümet uyguladığı politikalarla yüzde 50-60’ı yabancıların olan bankaları kara boğdu! Bu politikalarla üretime verilen krediler azaltıldı borçlar artırıldı. Toplam borçlar Ağustos ayı itibarı ile 475 milyar liraya çıkarken bankalar da Hazine’nin finansörü haline geldi. Bütçeden faiz ödemeleri hızla arttı. Daha bu yılın ilk 9 ayında bütçeden yapılan faiz harcamaları 45,5 milyar TL’ye ulaştı, yani toplam bütçe harcamalarının yüzde 23’ünü götürdü. Bu oran yılsonuna kadar daha da artacak.

Yoruma kapalı