|

Avrupa’nın Tüm Halklarına ve Milletlerine Çağrı

Olağanüstü Avrupa İşçileri Konferansı

18-19 Haziran, Lizbon – Portekiz

Yoldaşlar,

Lamı cimi yok. İMF, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası’ndan oluşan Troyka’nın memorandumu iki yıllık ekonomik durgunluk, işsizliğin yüzde 11’den yüzde 13,5’e çıkması, vurgun, talan ve ülkemizin imha edilmesi anlamına geliyor. Bu memorandum Portekiz halkını ve kurumlarını (bilhassa Cumhuriyetler Meclisini, hükümeti ve bakanlıklar ile tüm yetki mercilerini) uluslararası kuruluşların kontrolüne bırakıyor.

Yoldaşlar, şunu bilmeniz gerekir:

Portekiz halkı, Portekiz işçileri ülkelerinin egemenliğine kasteden bu yıkıcı planlara boyun eğmeyecekler.

İşçileri temsil ettiğini söyleyen hiçbir örgüt bu planı kabul edemez, müzakere edemez.

İşçilerin memorandumun geri çekilmesi talebi etrafında bir araya gelmesi için mücadele ediyoruz.  Bu mücadelede şu sloganları yükseltiyoruz:

  • Bankalar işçilerin kontrolünde yeniden millîleştirilsin!
  • Ekonominin tüm stratejik sektörleri millîleştirilsin!
  • Kamu sağlığı, eğitim ve ulaşım hizmetleri yeniden yapılandırılsın!
  • Toplum karşıtı yasalar geri çekilsin!
  • Cumhuriyet Meclisi egemenliğini yeniden geçirsin!

Biliyoruz ki bu, sadece kendi ülkemizin sınırları içerisinde yürütebileceğimiz bir mücadele değil. Bu yüzden bu çağrıyı tüm Avrupalı işçilere gönderiyoruz.

Portekiz halkı yeniden başkaldırışı ile Avrupa halklarının ve işçilerinin onların saflarına katılması, finansal sermayenin ve temsilcilerinin (İMF ve AB’nin) diktatörlüğünün alaşağı edilmesini sağlayacak; bu da sömürüsüz ve baskısız bir Avrupa’nın yolunu, Egemen Avrupa Uluslarının Bağımsız Birliği’nin yolunu açacak.

Yoldaşlar,

Hep birlikte 18-19 Haziran tarihlerinde Lizbon’da, Olağanüstü Avrupa İşçileri Konferansı’nı düzenlemeyi ve ortak eylem üzerine tartışma yürütmeyi öneriyoruz.

Yoruma kapalı