|

Bursa Asemat Grevi

İşçi Kardeşliği: Parti olarak sizinle 23 Aralık’da görüşmüştük. O günden bu güne neler değişti?
İmparator Esen: Benimle ve Taner arkadaşla yaptığınız röportaj gazetenizde çıktı. Burada bütün arkadaşlara dağıttık. Geçtiğimzi günlerde patronun oğlu geldi ve sendikacılarla görüştü. Görüşmelerden hiçbir şey çıkmadı. Bize de net bir bilgi vermediler.
Sendikanınız eylem yönelik ne yapıyor?
Başından beri çok net bir şey yapmadılar. İnsanlar ilk başta bir arada tutulmadı. Zaten şu sıralar herkes dağıldı; hiçbir şey yapılmıyor.
Sendika yardıma devam ediyor mu?
Greve çıkalı 15 ay oldu, greve 61 kişi çıktık. Şu anda 35 kişi greve devam ediyoruz. Başta herkes nöbet tutuyordu şimdi diğer arkadaşların nöbetini de biz tutuyoruz. Sendika 200 TL dayanışma yardımı olarak veriyordu. Sayı yarıya düştüğü için 300-350 TL veriyor. Bu parayla kira ve fatura ödemelerini yapmak çok zor; temel ihtiyaçlarımızın hiçbirini karşılayamıyoruz. Böyle bir yaşantıyı çekmeyen bilmez. Çocuklarımızın okul masrafları karşısında aciz durumdayız. Dayanışma çok önemli.
Sizce bu durumda grev ne olur?
Gerçekten bilmiyorum. Mahkemeye gittik fakat iki arada bir derede kaldık; nereye kadar gider, ne yaparız bilemiyoruz. Çok sıkıntı içerisindeyiz.
TEKEL işçilerinin mücadelesi hakkında düşünceleriniz nelerdir?
Tekel işçileri büyük bir sınıf direnişinin öncülüğünü yaptılar; yapmaya da devam ediyorlar. Büyük saygı duyuyorum ama bu mücadele sanırım 4/C’nin bitmesiyle son bulabilir. Bulmaz ise şeker işçilerini de aynı sorun bekliyor.
Genel grev ile ilgili ne diyorsunuz?
Bir umut doğmuştu içimizde ama gördüklerimizi genel grev olarak değerlendiremeyiz. Tamamen keyfi grev çıktı altından; somut hiçbir sonuç alınmadı. Zeten Türkiye genelinde fiyasko idi. Genel grevin özünü Yunanistan’daki işçiler yaptı.
Bizim ile görüştüğünüz için çok teşekkür ederiz.

Yoruma kapalı