|

Cezayir’de demokrasi ve egemenlik talepli halk hareketi devam ediyor. Eylemler esnasında tutuklanan Louisa Hanoune ve tüm siyasi tutuklular derhal serbest bırakılsın!

Cezayir’de 22 Şubat tarihinde başlayan devrim sürüyor. O tarihten bu yana milyonlarca Cezayirli demokrasi ve egemenlik talepleri ile sokaklarda – kitleler halinde “Rejim şimdi gitsin” sloganları atıyorlar. Devam eden sokak gösterilerinde mevcut yönetim ile serbest ve adil bir seçim düzenlenemeyeceği gerekçesi ile 5 Haziran tarihi için ilan edilmiş olan genel seçimler reddediliyor ve demokratik seçimlerin yapılması için mücadele ediliyor. Muhalif işçi partileri rejim destekçisi olan Cezayir İşçi Sendikaları Konfederasyonu (UGTA)’nın tüm yöneticilerinin işçiler tarafından azlini ve yerlerine sınıfın gerçek temsilcilerinin geçmesini savunmanın yanı sıra, genel grev örgütlenmesini ve ilan edilen sahte genel seçimler yerine demokratik kurucu meclis seçimlerinin yapılmasını talep ediyorlar.

Tüm bu gelişmelere yanıt olarak Cezayir rejimi mücadele eden politikacılara, avukatlara, gençlere ve sendikacılara karşı baskıyı devreye soktu. Rejim bu birkaç aylık süreçte özel olarak da şu kişileri hedef aldı (tutuklanma tarihlerinin sırasına göre):

  • Ocak ayında Bouteflika’nın beşinci dönem cumhurbaşkanı adayı olmasına karşı “Beşinci Döneme Hayır” (sonrasında istifa eden Cumhurbaşkanı Bouteflika’nın)  pankartı taşıdığı ve bunu Facebook hesabından paylaştığı için tutuklanarak Şubat ayında altı ay hapis cezası alan genç aktivist Hadj Ghermoul. Ghermoul Cezayir İnsan Haklarının Savunulması Birliği ve İşsizlerin Haklarının Savunulması Ulusal Komitesi’nde faaliyet yürütüyordu.
  • 31 Mart tarihinde Ghardaia’da tutuklanan ve halen tutuklu bulunan Kameleddin Fekhar, insan hakları mücadelecisi ve onun arkadaşları.
  • 9 Mayıs’ta tutuklanan ve “Devlet otoritesine karşı ve askeri otoriteye karşı komplo” suçlaması ile karşı karşıya bulunan İşçi Partisi (PT) Genel Sekreteri Louisa Hanoune.

İşçi Partisi (PT) Genel Sekreteri Louisa Hanoune’nin tutuklanmasının gerekçesi verilememektedir. Askeri hakim tarafından mahkemede, bugün her üçü de tutuklu olan Bouteflika’nın kardeşi Said Bouteflika ve Toufik ve Tartag güvenlik kurumlarından iki eski yetkili ile ilgili soruşturmada tanık olarak ifade vermeye davet edilmiş ancak Louisa Hanoune’nin kendisi tutuklanmıştır.

Yine bu dönemde mücadele içerisinde yer alan çok sayıda diğer kişi de siyasi sebeplerle tutuklanmıştır.

Başta yukarıda bilgilerini verdiğimiz kişiler olmak üzere, bu süreçte tutuklanmış olan tüm siyasi tutukluların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Bu çağrıyı ABD’de yayınlanan The Organizer gazetesi adına Mya Shone, Alan Benjamin ve Ralph Schoenman* başlatmıştır.

* Siyonizmin Gizli Tarihi kitabının yazarı.

İŞÇİNİN KENDİ PARTİSİ (İKEP) 23 Mayıs 2019