|

Eskişehir Karo İşçilerinin Basın Açıklaması

Toprak Holding bünyesinde Eskişehir’de bulunan Eskişehir Karo Fabrikası, Bozüyük’te bulunan Bozüyük Karo ve Bozüyük Sağlık Gereçleri Fabrikası 3 Ekim 2007 tarihinde doğalgaz borcunun ödenmemesi sonucu doğalgazın kesilmesi ve fabrikada üretimin durmasıyla çalışanlarımızı izne çıkartmıştır.

Bu olayların üstüne bayram arifesinde maaş ödemelerimiz yapılmamıştır. Yıllardır parasız ve mutsuz geçirdiğimiz bayramlara Halis Toprak bir yenisini daha eklemiştir. Toprak işyerlerinde çalışan işçilerin ortalama alacağı dört bin YTL’ye yaklaşmıştır.

Sizlere bize olan borçlarını sıralamak istiyorum. 2006 Eylül ve Aralık ikramiyeleri, 2007 yılında ise işçi arkadaşların maaş, ikramiye ve sosyal yardımlarından bir kısımlarından alacakları vardır.

Temmuz ayı içinde alacaklarımıza istinaden yapmış olduğumuz iş bırakma eylemi esnasında Halis Toprak tarafından 13 Temmuz 2007 tarihinde sendikaya gönderilen yazıda, çalışanlarına 1 YTL dahi borcu olmadığını, diğer fabrikadaki işçi arkadaşların çalıştığını, üretimin durması ve üretim kaybının sorumlusunun da Çimse-İş Sendikası olduğunu söylemiştir.

2001 yılı krizinden bu yana bütün yükünü, fedakârlığını, vefasını biz seramik işçileri sırtlandık. Bizim holdinge sağladığımız katkılarla holding ayakta kaldı.

Halis Toprak’ın Londra’daki malikanesinin satışının gerçekleştiğini, 15 Mayıs 2007’den itibaren kriz öncesi gündeme döneceğimizi, borçlarını ödeyeceğini söylemesine rağmen bir sonuç alınamadı. Son olarak, 28 Eylül 2007’de İstanbul Küçükçamlıca’daki Libadiye arsasını satışa çıkarmış, 400 trilyona varan teklife rağmen arsanın satışı gerçekleşmemiştir. Bu gelişmeler neticesinde Halis Toprak’ın bizleri oyaladığı ve günü kurtarma peşinde olduğunu görmekteyiz. Çimse-İş Sendikası olarak artık, Toprak Holding yetkilileriyle olan görüşmelerimizden hiçbir sonuç alamamaktayız.

Şu anda üretimin durması alacaklarımızın ödenmemesini haklı gösterecek bir gerekçe olamaz, üretim yaparken de maaş ödemelerimizi üçe bölerek gösterdiğimiz iyi niyetin karşılığı olarak hiç maaş alamadığımız aylar da oldu. Toprak işçisinin ağır yaşam şartları altındaki ezilmişliğini görmezden gelen hiçbir ahlaki yapıyı kabul etmiyoruz. Toprak işçisi olarak hayatımızı devam ettirecek olmazsa olmaz giderlerimizi dahi karşılayamaz haldeyiz.

Bunun sorumlusu olan Halis Toprak’ı buradan uyarıyoruz. Yıllardır seramik işçisi nasıl bu taşın altına kendisi girdiyse Halis Toprak’ın bir an önce gayrimenkullerinin satışını gerçekleştirip kangren olmak üzere olan sorunlarımızı çözmesi gerekmektedir. Sosyal bir patlamanın eşiğinde olan, aile dramları yaşayan Toprak işçisinin sabredecek ve dayanacak bir dakikası bile yoktur.

Biz işçiler nasıl fabrikalarımıza sahip çıkıyorsak, aynı duyarlılığı başta Toprak Holding yetkililerinden, sorumlu bürokratlardan ve iktidar partisinden de ciddiyetle bekliyoruz. Şu an bizi dinleyen basın mensuplarına, sivil toplum kuruluşlarına sendikamız ve üyelerimiz adına teşekkür ederim.

Not: Basın açıklamasından sonra TMSF tarafından Toprak Holding’deki çalışanlara 1.500 YTL ödeme yapılmıştır. Toprak işçilerinin hakları ve alacakları bitmemiştir.

Yoruma kapalı