|

Eskişehirli İşçi Kardeşliği Kadınları 8 Mart’ta “ADIM KADIN” dedi

8 Mart Dünya Kadınlar gününü bu sene İşçi Kardeşliği Partisi Eskişehir Kadın Komisyonu olarak “ADIM KADIN” etkinliğiyle karşıladık. Öldürülen, tacize uğrayan, çalışma hayatında emeğinin karşılığını alamayan, sömürülen ve ezilen kadınların sesini, kadının insan hakları ve kadın erkek eşitliği bilincini yükseltme çabasıyla, slâytlarla ve tiyatronun o etkili diliyle duyurmaya çalıştık. Dört yıldır kendi imkânlarıyla ve imece usulü her kesimden kadının emeğiyle ortaya çıkan 8 Mart etkinliğimiz bu yıl da hak ettiği ilgiyi gördü.

13 Mart’ta Eskişehir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz etkinlikte, her kesimden birçok kadını buluşturduk. Genel Başkanımız Şadi Ozansü’nün de bir konuşma yaptığı etkinlikte, şiirler okundu, kadınlar kendi hayat hikayelerini anlattılar. Mücadeleci kadınları; Rosa Luxemburg’u, Clara Zetkin’i, Afife Jale’yi, Kara Fatma’yı, Türkan Albayrak’ı, Emine Arslan’ı, Aynur Çamalan’ı, Ankara’da aylarca direnen TEKEL işçilerini bir kez de tiyatro sahnesinden selamladık.

İşçi Kardeşliği Kadınları, insanın kendine olan güveninin ancak üreterek kazanılabileceği inancıyla kadınları sahneye davet ediyor. Artık kadınların sahne arkasında kalmayıp öne çıkması, sokakta dayanışma göstermesi, iş yerlerinde, hak mücadelelerinde birlik olması gerektiği mesajını, yaptığımız etkinliklerle kadınlara taşırken aslında hem kendimizi hem de toplumu bilinçlendirmeye çalışıyoruz.

Yoruma kapalı