|

Forumlar THY Grevi için Havaalanında Toplandı

THY Greviyle Dayanışma Komitesi’nin çağrısıyla İstanbul’un park ve mahallelerinde toplanan tüm forumlar, 27 Ekim’de THY Genel Müdürlük binası yanından bulunan grev alanında toplandı.

Forumun katılımcıları arasında İstanbul’un dört bir yanındaki forumlardan gelen direnişçiler, grevdeki THY işçileri, Hey Tekstil işçileri başta olmak üzere direnişteki diğer işçiler, İşçi Kardeşliği Partisi’nden (İKP) ve diğer partilerden üyeler, komite üyeleri ve sendika yöneticileri yer aldı.

Beklendiği gibi yoğun bir katılımın olduğu forumda söz alanların coşkulu konuşmaları diğer katılımcıların alkışları ve Gezi sloganlarıyla desteklendi. Tüm konuşmaların ortak noktası, gerek iş kolunun önemi gerekse hükümetin doğrudan saldırılarına maruz kalması nedeniyle THY grevinin başarıya ulaşmasının çok hayati olduğuydu. Ayrıca grevin başarısı için işçilerin mücadelesine omuz verilmesi gerektiği, Gezi isyanının somutlaştığı forumlar ile grevdeki işçilerin ortak mücadelelerinin önemi sık sık vurgulandı.

Konuşmalar arasında söz alan grevci THY işçileri greve çıkma nedenlerini bir kez daha hatırlattılar. Konuşmacıların bir kısmı mücadelenin büyütülmesi için çeşitli önerilerde bulundu. Diğer işçi direnişlerinde de benzer şekilde forumların düzenlenmesi ve havaalanında THY grevine destek eylemlerine devam edilmesi önerileri yoğun destek gördü.

Birliğin ve mücadelenin simgesi grev halayıyla sona eren forumda konuşmacıların çarpıcı sözlerini hatırlatmak istiyoruz:

 

– Havacılık iş kolunda tüm haklar kanla kazanılmıştır.

– Demokrasinin en önemli iki bileşeni, emperyalizmin hizmetindeki savaş hükümeti olan AKP hükümeti tarafından yasaklandı: Örgütlenme ve grev hakkı, toplantı ve gösteri yürüyüşleri hakkı.

İKP Genel Başkanı Şadi Ozansü: “Savaş hükümeti AKP, gösteri ve grev hakkımızı elimizden almaya çalışıyor. Vermeyeceğiz!”

 

– Hala anlamadınız mı? Bu yalnızca bir grev meselesi değil, bu bir sınıf ve özgürlük mücadelesi!

– THY işçisi sendikalarının başına bakanın yeğenini mi seçecek sanıyorlar?

– Sorun hukuk sorunu değil, işçi sınıfının iktidar sorunu!

– Bizler üç ay önce ülkenin tüm meydanlarını zapt ettiysek bugün 5 ay sonraki seçimleri konuşmak abestir!

 

– THY işçileri de Tekel işçileri gibi sembolleşecek bir direnişe imza atıyorlar.

İKP MYK üyesi yoldaşımız:”Evet doğru, mesele sadece bir ağaç, bir grev meselesi değil. Bütün bir işçi sınıfının meselesi!”

– Diğer işçi direnişlerine de omuz verelim ama buraya bir kez daha çok daha güçlü şekilde gelelim ve havalimanına girelim!

– Okmeydanı Hastanesi’nde işçiydim ve Gezi direnişi sırasında kolum kırıldığı için işten atıldım…

– 627 gündür direnişte olan Hey Tekstil işçileri olarak THY işçilerini selamlıyoruz..!

 

 

THY Grevi Forumu, havaalanında binleri buluşturma kararı ve halaylarla sonlandı.

THY Grevi Forumu, havaalanında binleri buluşturma kararı ve halaylarla sonlandı.

 

 

Her yer Taksim, her yer direniş!

 

Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!