|

Fransa: Doğru savaş alanını seçelim!

Fransa’da emeklilik haklarını geriye götüren karşı reforma karşı önce birdirbir grevleri (sıralı grevler) ile sonra da farklı eylem tarzları ile devam eden mücadelede gelinen durum ve yapılması gerekenlerle ilgili Fransa’daki İşçilerin Kürsüsü gazetesinin yazısından bir bölümü paylaşıyoruz:

DOĞRU SAVAŞ ALANINI SEÇELİM!

La Tribune des Travailleurs (İşçilerin Kürsüsü) sayı.225 – 5 Şubat 2020 –

Daniel Gluckstein

Washington Post’un Paris muhabiri Fransa’daki grevlerle ilgili yazısında durumun “yavaş yavaş normale dönüyor gibi göründüğünü ama Cumhurbaşkanının kazanmış, sendikaların ise kaybetmiş olarak görülemeyeceğini” yazıyor. Çünkü diyor “çok gergin olan ortamda gitgide daha fazla yalnızlaşan Elysee Sarayı ile sokaklar arasındaki kavga devam ediyor ama farklı biçimlerde.”


Bu doğru: Bitmedi. Ama mücadele hangi savaş alanında devam etmeli? 3 Şubat günü [Komünist Parti’nin gazetesi] L’Humanité “Mecliste kendisine savaş emri çıkmış olan sol”dan bahsediyor ve burada “yeni bir savaş alanı açılacağından” söz ediyordu. İşçiler deneyimle sabit olarak biliyorlar ki Fransa’daki mevcut Beşinci Cumhuriyet rejiminde Meclis bir savaş alanından ziyade bir oyun alanıdır. Meclis herkesin kuru sıkı attığı ama kimsenin yaralanmadığı bir yerdir çünkü kimin kazanacağı baştan bellidir: Cumhurbaşkanı ve çıkarlarının bekçiliğini yaptığı patronlar.

[…]

Washington Post doğru söylüyor: Hükümet gitgide yalnızlaşıyor. İşçi sınıfının Macron’u ve hükümeti geri çekilmeye zorlayacak kapasitesi var – Beşinci Cumhuriyetin yalandan meclisinde değil ama kendi savaş alanında: sınıf mücadelesinde. İşte farklı siyasal eğilimlerden 115 işçi ve gençlik mücadelecisinin yapmakta olduğu çağrı da bu yönde. Sendika konfederasyonlarını -Meclis’teki oylama öncesinde- ülkeyi ve ekonomiyi durdurma çağrısı yapmaya davet ediyorlar. Kısaca Macron’a geri adım attıracak olan GENEL GREVİ örgütleme çağrısı yapıyorlar.