Fransa: Emeklilik “Reformunun” Geri Çekilmesi Talepli Grevler Devam Ediyor

“TAMAMEN GERİ ÇEKİLMELİ!”

La Tribune des Travailleurs (İşçilerin Kürsüsü) 9 Aralık 2019 Pazartesi Özel Günlük ek sayısı

Bu sabah, 9 Aralık günü Paris’i de içine alan Île-de-France bölgesinde trafik sıkışıklığında rekor kırıldı. 600 kilometrenin üzerinde trafik ile bloke olan yollara ait fotoğraflar ve tren istasyonlarında sıkışıp kalmış ya da metro istasyonlarına girmeyi bile başaramamış insanların görüntüleri reddedişin ne derece güçlü olduğunu, 5 Aralık’ta başlamış olan grev eyleminin derinliğini ortaya koyuyor.

Fransa: Emeklilik “reform” yasa tasarısının geri çekilmesi talepli grevler devam ediyor.

Hükümet istikrarsızlaşmıştır. [Başbakan] Edouard Philippe’in geçtiğimiz Cuma günü yaptığı konuşma şu şekilde özetlenebilir: Puanlara dayalı emeklilik sisteminin yeniden değerlendirmeye açılması söz konusu değildir ama zaman dilimleri tartışmaya açılmıştır. Bu, idama mahkum edilmiş olan adama asılacağı ipin uzunluğunu sormaya benzeyen aptalca bir şakadır.

Ama esas konu şudur: İşçi sınıfı hiçbir şeye mahkum değildir. Geçtiğimiz 5 Aralık günkü grev eyleminin kapsamı ve boyutu ve gösterilerin yaygınlığı ile herkesi şaşkına uğratan işçi sınıfı kendini ispat etmiştir. 6 Aralık günü yapılan ve hareketi devam ettirme kararlarının alındığı kitlesel toplantılar, işçi temsilcileri toplantıları ile bunu kanıtlamıştır. Bu toplantıların çoğunda ya doğrudan o günden itibaren ya da bir sonraki Pazartesi’den itibaren grevi devam ettirme kararları alınmıştır. Bugün 9’unda grevi bugün ve yarın sürdürme kararları alınan kitle ve temsilci toplantıları ile bunu yine kanıtlamaktadır.

Ve bunu yarın, 10 Aralık’ta yine sürdürülen grev ve gösterilerle kanıtlayacaktır.

Hükümet son kozunu kullanıyor. [Emeklilik reformu Yüksek Komiseri] Delevoye tamamen itibarsızlaşmıştır – hem planlarının halk tarafından reddedilmesi ile hem de bugün açığa çıkan, özel sigorta şirketleri ile bağlantılarına dair haberlerle – ve görüşme için davet ettiği iki önemli sendikal örgütün, CGT ve FO’nun Genel Sekreterleri bugün öğleden sonra için yapmış olduğu davete katılmama kararı vermişlerdir.

Söylenen şu ki 11 Aralık günü yasa tasarısının -nihai denilen- şeklini sunma sırası Başbakana geçecek. Aynen bir RATP [2] sendika temsilcisinin söylediği gibi: “İstediğini ilan edebilir, onu dinlemiyoruz bile; bizler tasarının tümüyle geri çekilmesini istiyoruz.”

Bu tüm işçilerin bakış açısıdır: “Tasarının geri çekilmesini istiyoruz!” Ve 10 Aralık günü bunu bir kere daha güçlü bir şekilde haykıracaklardır.

Peki sonra ne olacak? Çarşamba akşamı itibarı ile hükümet tasarısını geri çektiğini açıklamazsa tekrar sıralı eylem günlerine geri mi dönmeliyiz? İşçiler bu taktiğin çıkmaz yol olduğunu biliyorlar ve bu yüzden de reddediyorlar. Bu nedenle bu durumda bir genel grev gündeme gelecektir. Birleşik temelde çağrısı yapılacak ve yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya örgütlenecek bir genel grev. Aşağıda işçiler buna hazır olduklarını göstermişlerdir.