|

Fransa’da mücadele devam ediyor: 17 Aralık için tüm sendikalardan grev ve gösteri çağrısı

La Tribune des Travailleurs (İşçilerin Kürsüsü)

12 Aralık 2019 Perşembe Özel Günlük ek sayısı

Başbakanın karşı-reformu ile ilgili “nihai versiyonunun” sunumunun ardından işçiler tarafından gelen tepkide oybirliği var: tümüyle reddediş! Kimse nesiller arasında, kamu ile özel sektör arasında, “genel emeklilik planı” ile “özel emeklilik planları” arasında yaratılmak istenen bölünmelere kanmayacak. Kimse ödünler dedikleri şeylere de kanmayacak. “Puan temelli emeklilik sistemlerini istemiyoruz! Kamu sektörü, özel sektör grevde, teklifin geri çekilmesi için bir arada!” Bugün 12 Aralık sabahı Lyon’da gösteri düzenleyen binlerce protestocunun haykırdığı slogan buydu.

“Seçici yaş kriteri” gündeme getirildikten sonra karşı reformu destekleyenlerin -hükümet, meclis çoğunluğu, kapitalist basın- cephesinde şüpheler ve sorular açıkça ifade edilmeye başlandı. Bu, şimdiye kadar hükümetin yanında olarak değerlendirilen CFDT sendika konfederasyonu içerisinde de öfkeye yol açtı.

CFDT’nin (ve UNSA’nın)(1) yaptığı eylem çağrısı işçiler ve işçi mücadelecileri arasında farklı tepkilere yol açtı. Bir yandan insanlar tüm sendikaların 17 Aralık için grev ve gösteri çağrısı yapmasını olumlu karşılıyor. Bu tabanda çoğu yerde CFTC(2), CFDT ve UNSA şubeleri ve üyeleri ile zaten kurulmuş olan birliği güçlendiriyor. Diğer yandan insanlar bu sabah Başbakan Edouard Philippe ile [CFDT lideri] Laurent Berger’in ortaklaşa olarak açıkladıkları, ikisi arasındaki pazarlıkların devam ettiği yönündeki açıklamadan endişe duyuyor.

Avrupa Birliği’nin dayattığı bütçe dengesi koşullarına uymak için emeklilik yaşınının sürekli yukarı ve daha da yukarı itileceği bir sistemi engellemeli miyiz? Elbette!

Ancak dikkatli olalım: Her şey seçici yaş kriterinde bitmiyor. Genel olarak puana dayalı bir emeklilik sistemi gitgide geciken bir emekliliğe yol açacaktır: Yeni sistemde – seçici yaş olsun, olmasın- emeklilik yaşı başlangıçta 64 olacak ama daha sonra 67’ye ve hatta 70’e doğru çıkarılacaktır.

Bu nedenle geri çekilmesi gereken puan temelli emeklilik sistemi reformunun ta kendisidir. Mevcut emeklilik sistemi (genel emeklilik sistemi ve özel sistemler) korunmalıdır.

Şu anda sallanmakta olan bu hükümete ödün verdirmek her zamankinden daha gerçekçi bir hedeftir. Tabi herkes sorumluluğunu yerine getirirse.

Tabanda, kitle toplantılarında ve delege toplantılarında ve grevi yaygınlaştırma kararları ile işçiler birliklerini ve sonuna kadar gitme isteklerini tekrar tekrar ortaya koymaktadır.

Her seviyede, tabandan yukarıya kadar birlik ve kararlılık, kazanmanın ön koşuludur. Birliği sağlayan talepten, yani tasarının tümüyle geri çekilmesinden geri adım atacak hiçbir şeye izin verilmemelidir!

 (1) Özerk Sendikalar Birliği.

(2) Fransa Hristiyan Sendikalar Konfederasyonu