|

Genel Maden İşçileri Sendikası’nda neler oluyor?

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) 29 Kasım 2008 tarihinde olağanüstü genel kongresini yaptı. Kongrede başkanlığı Ramazan Denizer’in karşısında aday olan Ramis Muslu kazandı. Daha 17 ay önce başkanlığı alan Ramazan Denizer o kadar kötü bir yönetim sergiledi ki kısa bir süre önce onu destekleyen işçilerin desteğini kaybetti.
On yedi ay önce sendikanın başına geçen Ramazan Denizer, kısa sürede ortaya çıkan yolsuzluk iddiaları nedeniyle zayıflamaya başladı. Türk-İş kongresinde AKP’ye yakın, şimdiki Türk-İş başkanı Mustafa Kumlu’yu destekledi. Bu kongrede kasasında para olmayan GMİS’in gerçekte olan üye sayısından çok daha fazla işçi için Türk-İş aidatını başka bir sendikanın ödediği ve GMİS delegelerinin de Türk-İş kongresinde bu sendika yöneticisini destekledikleri iddia edildi. Daha sonra iyice açığa çıkan yolsuzluklar nedeniyle Ramazan Denizer yönetiminde bölünme ortaya çıktı. Denizer’in yönetiminde yer alan Ramis Muslu başkan adayı oldu ve olağanüstü kongre çalışmaları başladı. 29 Kasım’da yapılan kongrede genel başkanlığı Ramis Muslu kazansa da 7 kişilik yönetimde Ramazan Denizer’e yakın olanlar 3’e karşı 4 ile daha üstün durumdalar. Sendikayı önümüzdeki dönemde de birçok tartışma beklemektedir.
Üst kurul delegelerinden aldığımız bilgiler, olağanüstü kongre sürecinde delegeler üstünde çok çeşitli kesimlerin baskı yaptığını ortaya koymaktadır. AKP’nin yerel yöneticileri, bazı büyük işadamları ve özel maden sahipleri Denizer’in seçimi kazanması için olağanüstü gayret sarf ettiler. Zonguldak’ta yayınlanan Halkın Sesi gazetesi, kongreden önce “Genel Maden İşçileri Sendikası’nın 29 Kasım’da yapılacak olağanüstü genel kurulu öncesinde inanılmaz iğrençlikler yaşanıyor. Bazı üst kurul delegeleri, para karşılığı satın alınırken, bazı üst kurul delegelerine ise, inanılmaz vaatler veriliyor… GMİS Karadon Şubesi eski yöneticisi Hasan Ağdak, Ramis Muslu ekibini desteklediği için GMİS Genel Başkanı Ramazan Denizer’in kendisini telefon mesajıyla tehdit ettiğini söyledi.” diye yazıyordu.
Bütün bu çirkinliklerin yaşandığı kongre sürecinde yaşanan olumlu bir gelişme ise “Tabanın Sesi” hareketinin başlattığı imza kampanyası oldu. Çok sayıda işçi 11 maddelik talebi içeren bir kampanya ile “sendikayı bir çıkar şebekesi olmaktan çıkarmak” mücadelesini başlattı.
Tartışmalar nedeniyle 29 Kasım Cumartesi sabah 08.00’da başlayan kongre, ancak gece 22.00’da sona ermiş, Ramis Muslu yeni başkan seçilmişti. Bu durum sendikada nitelikli bir değişim anlamına gelmese de GMİS üst kurul delegesi işçi Necdet Kibarçebi’nin deyimiyle “her türlü engellemeye rağmen delegelerin aldığı kararlı tutum bir demokrasi dersidir”. Fakat şüphesiz ki bir batağa saplanmış olan GMİS’de gerek maden işçileri gerekse tüm Türkiye işçi sınıfı için anlamlı bir değişim, yeniden başlatılacak bir taban mücadelesi ile gerçekleşebilecektir.
Zonguldak Halkın Sesi gazetesi yazarı emekli maden işçisi Kadir Tuncer’in deyimiyle; “İçindeki işbirlikçi hainlerden kendini daha yeni arındırmış olan ve ‘Tabanın Sesi’, ‘İşçi Grubu’ gibi köklü muhalefetlerin geleneklerini –deneyimlerini sahiplenen maden işçileri, kendilerini bu asalaklardan bir gün temizleyecekler. Ne zaman mı? Bunun zamanını gelişen süreç belirleyecek. Erken çıkışın felaket olduğunu, iradesizliğin geç kalmak olduğunu maden işçisi yaşamdan dersler çıkararak öğrendi; bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Maden işçisi ne işveren sendikacılarına ne de AB foncusu esnaf sendikacılara iradesini teslim etmeyecek”.

Yoruma kapalı