|

“Hedef; parlamentonun ortadan kaldırılması”

İ.Ü. Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet Cemil Ozansü, konuk olduğu YolTV Ana Haber Bülteni’nde  güncel durumu ve yeni anayasa tartışmalarını değerlendirdi:

HEDEF; PARLAMENTONUN ORTADAN KALDIRILMASI

“Sadece AKP cephesi değil, muhalefet cephesinde de Anayasa yıkımı devam ediyor.”

“Darbe hükümete karşı değil, parlamento hedefte. 2007’de referandumla parlamentoya karşı doğrudan halk tarafından seçilen cumhurbaşkanlığı modeli anayasal sisteme monte edildi. Sorun da buradan başlıyor. Şu anda Türkiye’nin elzem anayasa değişikliği, cumhurbaşkanını parlamentonun seçtiği sisteme geri dönülmesidir. Bu mevcut model, parlamentoyu yok edici bir modeldir.”

“Hedef; parlamentonun ortadan kaldırılması. Dokunulmazlıklar, parlamenterlerin tek anayasal güvencesidir. Dokunulmazlıkların kaldırılması Anayasa’ya açıkça aykırıdır ama ben buna kabul oyu vereceğim diyen CHP’liler bu suça ortak olurlar.”

“Ciddi bir diktatörlük tehlikesi vardır. Anayasa’yı elden bırakmamak ve Anayasal kurumların savunulması mecburiyeti vardır. Anayasa’yı müdafaa cephesinin kurulması mecburiyeti vardır. Bu, aynı zamanda da demokrasinin kurtuluş mücadelesi demek olacak Türkiye’de.”

Yoruma kapalı