|

Hindistan Maruti Suzuki işçileriyle dayanışma

Mumbai Dünya Konferansı’nda kurulmuş olan Uluslararası İşçi Komitesi’nin Türkiye ayağı 17 Mayıs Çarşamba günü Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’na giderek hapisteki Maruti Suzuki işçilerinin durumuyla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

İlk sözü alan (Taş-İş Der üyesi, taşeron işçi örgütlenmesindeki öncü rolü nedeniyle işten atılan Çapa hastanesi işçisi) Cemal Bilgin, Maruti Suzuki işçilerinin 2012 yılındaki sendikalaşma mücadelesi sebebiyle, bir fabrika müdürünün şaibeli ölümü bahane edilerek işçilerin hapsedilmesinin haksızlığından bahsetti. Bu olaylar sonucunda yüzden fazla işçi hapsedildi, sonuçta birçoğu beraat etti yahut üç yıl hapse çarptırıldığı ancak zaten dört yıldır hapiste olduğu için serbest bırakıldı. Geriye kalan dört işçiye beş yıl ceza verilirken, haklarında idam istenen 13 işçiye de müebbet hapis cezası verildi. Bilgin, bu durumun sebebinin aynı Türkiye’de olduğu gibi taşeron sistemi olduğunu vurguladı.

Ardından (Taş-İş Der Genel Başkan yardımcısı, SES Aksaray Şubesi yönetiminden) Güneş Cengiz, Başkonsolos’a yapılan çağrıyı dile getirdi, işçiler için adalet çağrısında bulunurken Başkonsolos’un bu talepleri hükümetine iletmesini istedi. Hindistan hükümetinin Suzuki şirketinin fabrikayı başka ülkeye taşıma tehdidi karşısında işçilere bu ağır cezaları verdiği biliniyor.

Son sözü alan İKP Genel Başkanı Şadi Ozansü ise bu meselenin tüm dünya işçi sınıfının meselesi olduğunu, Türkiye işçi sınıfının Hindistan işçi sınıfı ile dayanışmasının kendi çıkarlarını da korumak anlamına geldiğini ve tüm dünya işçilerinin tek bir sınıf olduğunu vurguladı.

Açıklama sonrasında Başkonsolos heyetle görüşmeyi reddettiği gibi açıklama metnini de almadı. Buna karşılık heyet meselenin takipçisi olacağını tekrar vurguladı.