|

Katilleri Lanetliyor, Akyıl İşçileriyle Gurur Duyuyoruz! / Engin Bodur

Onlar katillerle, hırsızlarla, silah ve uyuşturucu ticareti yapanlarla gurur duysunlar. Tetikçinin eline Türk bayrağı verip, Atatürk’ün sözlerinin önünde resmini çekip basına dağıtarak kahraman ilan etsinler. Televizyonlarında her gün çoçuk pornosu ve katliam haberleri yayınlasınlar. Bizim gözümüzü bağlamak için vatan millet, ülke zenginleşiyor masalları anlatsınlar. Şeriatçı-laik çatışmaları, kısaca açlık, işsizlik örgütsüzlük gibi biz işçilerin gerçek sorunları dışında her şey haber olsun.

Selam olsun Diyarbakır Akyıl Tekstil işçilerine! Sizlerle gurur duyuyoruz. Devletin bize gerektiğinde ağır işleyen adaletine, patronlardan yana yasalara ve kolluk kuvvetlerine rağmen direnişlerini greve, birliklerini sendikalı mücadeleye çeviren Akyıl işçilerine bin selam! 25 yıldır grev olmayan Diyarbakır’da sınıf destanı yazanlara destek için Teksif sendikası temsilciliği acilen şubeye dönüştürmelidir. Diyarbakır’da demokrasiye ihtiyaç duyan herkes bilmelidir ki, demokrasi işçi sınıfının kazanımlarıyla gelir. Kaçak işçi çalıştırmaktan utanmayan, çıkarı için her yolu mubah gören Akyıl Tekstil patronu Fahrettin Akyıl, Diyarbakır Ticaret Borsası başkanı olarak patron sınıfının işçi düşmanı tavrını eksiksiz uygulamaktadır.

İşçi sendikalarının dayanışmalarına da selam olsun! Bu grevi başarıya taşımak işçi sınıfının boynunun borcudur. Hak-İş Konfederasyonunu ve başkanı Salim Uslu’yu uyarıyoruz. TİSK işçi düşmanı bir örgüttür ve onunla ortak proje yapmak işçi sınıfına ihanettir. İşçi örgütleri patronlarla hak mücadelesi yapar. Geleceğimizi, sosyal güvenliğimizi, hastanelerimizi ve okullarımızı kârları için yutmaya çalışan patronlarla ve örgütleriyle yürütülen her işbirliği onları meşru kılar ve kıdem tazminatının ortadan kaldırılması dahil her saldırılarına zemin hazırlar. Onların işçi düşmanı, ülke düşmanı ve paradan başka bir şey düşünmeyen yağmacılar olduğunu unutmadan sadece toplu sözleşme masasında karşı taraf olduklarını bilmek zorundayız. Sayın Çelebi’nin, patronların demeçlerini desteklediğinde haber olup başka zaman yok sayıldığı gerçeğini de bir kez daha hatırlatalım.

Başta Türk-İş, DİSK ve Hak-İş olmak üzere tüm işçi örgütlerini Emek Platformunu bir işçi cephesi olarak yeniden tahkimata, patronlardan ve devletten bağımsız işçi sınıfı için koşulsuz birliğe çağırıyoruz. İşçi sınıfı mücadelede yerini alamazsa Trabzon belediye işçisi kardeşimizin 17 yaşındaki oğlunun eline silahı verip katil yapanlar, yarın Irak’taki gibi bombalı arabalarla cami, pazar yeri bombalatırlar. Unutmayın Irak’ı kan gölüne çeviren Amerikan askerleri işsiz, yoksul veya üniversitede okumak için para biriktirmek zorunda olan gençler.
Her yer Diyarbakır hepimiz grevdeki Akyıl Tekstil işçisiyiz!