|

İşçiler ve İşçi Örgütleri / Engin Bodur

Güngören’de Bombalar

Ülkemizin neresinde bir toplu ölüm olsa bakın, ölenler biz işçiler ve yoksullardır. Tuzla’da 101. işçi kardeşimiz katledildi. Konya’da kaçak kuran kursunda ölenler bizim kızlarımızdı. Savaşlarda ölen biziz. Kot taşlarken ölürüz, kazan patlar, keneden, inşaattan düşüp, depremde hep biz ölürüz. Ölüme yazgılı tesadüfen yaşıyoruz da denilebilir. Nedenini herkes bilir de susar. Çalışma ve yaşama koşullarımızı gözü dönmüş kâr hırsından başka bir şey görmeyen patronlar belirler. Maddi koşullarımızdan dolayı hep ölüme yakın yaşarız.

Bütün bunların bombayla ilgisine gelince, Güngören bir işçi mahallesi ve her kökten, dilden, dinden-mezhepten kalabalıkların yaşadığı bir sokağa bomba atılıyor. Canımız yanıyor.

Bombayı koyan kim olursa olsun bilmeliyiz ki o da kot taşlama atölyesi patronu gibi taşerondur. Vicdansız, para için insan öldürmek dahil her şeyi yapabilecek bir satılmış. Esas patron tabii ki CIA. Eski defterlerini aklarken (onlar yalandan yargılıyor) görüyoruz ki pis işlerini farklı taşeronlara yaptırmışlar. Dikkat edin faillerini bulduk diyorlar. Bakan açıklıyor; bölücü terör örgütü üyeleri bomba koyarken Mobese kameralarınca görüntülenmiş, tanıklar teşhis edilmiş, suçlarını itiraf etmişler. Mahkemeye çıkınca bakıyoruz ki tutuklanma nedenleri terör örgütüne üyelik, yardım ve yataklık. Olmadı bakan bey, gözümüzün içine baka baka yalan söyleme. Bombalama suçu ne, tutuklama nedeni ne? Biz çok gördük olayı örtmek için birilerini yakalayıp yargılıyorsunuz sonunda ya beraat ediyorlar ya da uyduruk suçlardan cezalar alıp dosya kapatılıyor.

ABD dünyanın neresini karıştırmak istiyorsa CIA eliyle taşeronlar tutup terör estiriyor. Bizler bu filmi seyretmekten bıktık ve artık bu oyunlarınızı bozacağız. Türkiye’mizde ajanlar fink atarken, CIA-MOSSAD ajanları kimliklerini bile saklamadan babalarının tarlasında dolaşır gibi gezebilirken tetikçi kim olmuş ne farkeder? Tetikçi bir yoksul, yetim, sahipsiz çocuklarımızdan biridir. Ver parayı mafya için veya derin faaliyetleriniz için ölmeye- öldürmeye hazır işsiz bilinçsiz bir kitle hazır.

Katillerle aynı koroya girmeyiz. 1 Mayıs’ta, bayramımızda üstümüze tonlarca bomba atan, bizlere mezarda emekliliği reva gören AKP ve onun efendilerinin oyununa gelmeyiz. Biz dostu da düşmanı da biliriz. ABD, AB, İsrail ve onların istihbarat örgütleri ve işbirlikçileri bizim düşmanımız; Zencisi, Hispaniği, Beyazı, Müslümanı, Hıristiyanı, Yahudisi işçi sınıfı dostumuzdur.

Bizi birbirimize düşman edip böl, parçala, yönet oyununuzu bozacağız. Birlikte mücadeleyle bu gidişi durduracağız.