|

Sendikalarımıza Kurt Kapanı “Uzlaşma Görüntüsü” / Engin Bodur

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasası SSK’yı imha yasasıdır ve bir özelleştirme hareketidir. Emeklilik yaşı 65 olarak kaldığı sürece, 7200 prim günü dahil pazarlık konusu yapılan ve kazanım denen hiçbir maddenin önemi yoktur. Sisteme yeni girecek olan ve prim gününü tamamlayan şanslı azınlıktan işçiler bile 65 yaşına kadar işsiz ve emekli maaşı olmadan yaşayamayacaklarını bildikleri için, sisteme girmek yerine özel emeklilik fonlarının yalanlarını tercih etmek zorunda kalacaklardır. Böylece, çalışanı olmayan sosyal güvenlik sistemi, emeklisine maaş ödemeyecektir. Yani, sadece çocuklarımızın geleceği değil, emekli kardeşlerimizle, emekli olacakların da kazanımları yok edilmek istenmektedir. Nasıl ki iflas etmiş şirketten tazminatlarımızı alamıyorsak, iflas etmiş sosyal güvenlik kurumlarından da maaş alamayız.

Hadi Tayyip bizi salak yerine koyup, bu yasa 30 yıl sonrasını düzenliyor diye yalan söylüyor, ya sendikacılar niçin bu yalanla masaya oturuyor? Biz biliriz ki hiçbir patron 30 yıllık yatırım yapmaz, bütün hükümetler de bugününü kurtarmaktan başka hesap yapmazlar.

Bu yanlışın esas sorumlusu Türk-İş yönetimidir. Çünkü işçi sınıfının en güçlü ve yaşamı durdurabilecek örgütüdür. Uzlaşmaya çanak tutan ve hükümetin bakanı gibi konuşan Hak-İş yönetimi de sorumluluğunu bilip, tarafına geçmelidir. Sonradan mücadeleye devam etse de, uzlaşma görüntüsüne basın açıklamasında sessiz kaldığı için DİSK de sorumludur.

Masaya oturmanın şartı Emek Platformu’nun belirlediği beş madde olsaydı, diğer maddeler görüşülmeye geçilmeyecek, böylece işçiler bir bütün olarak mücadele içinde kalacaklardı. İş güvencesi, işe dönüş hakkı ve kayıtdışı çalışmanın kayıt altına alınması garanti edilmeli ve buna uymayan patronlara ağır cezalar getirilmelidir. Gerisi koca bir yalandır. Bir toplu sözleşme düşünün ki içinde işyerinin kapatılması var, ama bazı maddeleri iyileştirilmiş. Kapıya çıkınca yüzde 85 iyileştirme var diyen işçi sendikacısının, bakandan veya patron sendikasından ne farkı olur?

Bu yanlışı düzeltmenin yolu genel grevdir ve Türk-İş yönetimi acilen Emek Platformu’nu toplayıp önce ülkenin her yerinde, mezarda emekli olmayacağız diyen birleşik ve güçlü 1 Mayıs mitingleri, ardından da genel grev, genel direniş kararı almak için bütün gücüyle çalışmalıdır. 15- 16 Haziranları yaratmış Türkiye işçi sınıfı bu kavgadan zaferle çıkmasını bilecektir. Eğer bu adım atılmazsa işçi sınıfı, mücadeleyi terk etmek anlamına gelecek bu teslimiyetin hesabını sorumlularından sormasını bilecektir.

Gün “uzlaşma” günü değil, ölüm anlamına gelen sosyal yıkım yasasına karşı kazanana kadar mücadele etme günüdür.