|

İşçiler ve İşçi Örgütleri / Engin Bodur

Ne zaman insan hakları desen, hangi ülkeden söz etsen orada kan, gözyaşı ve savaş alevleniyor. Afganistan, Yugoslavya, Filistin, Irak, Lübnan, Sudan ve benzerleri. Hangi kanlı oyunu irdelesek senin parmağın, silahların. Çağımızın en tehlikeli terör örgütlerini (ABD, AB, NATO vb.) sizler yönetiyorsunuz. Kan yetmez ise Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler gibi örgütlerle çemberi daraltıyorsunuz.

Milliyetçilik, din ve mezhep farklılıkları sizler için en kolay kışkırtma ve iç savaş olanağı.

Sayın Bush oğlu Bush insanlık düşmanı bir katil olarak başta Amerikan işçileri olmak üzere zulüm görenler birleşeceğiz ve uşaklarınız olan dostlarınızla birlikte yargılayacağız. Hem de sizin gibi işkence yapmayacağız ama cezanız tarihte tüm katillere ders olacak.

Daha yaşamlarının başında ölen çocuklarımızın hesabını sormak isteyenler bilmeli ki katil Bush ve dostlarıyla aynı yolda yürümek intihardır. Gelin ilk iş olarak Amerikan üslerini sökelim ve NATO’dan çıkalım.

Nasıl ki tersanede her yıl ölen onlarca işçinin canını satanlar dostumuz değil düşmanımızdır bunlar da öyle. Telekom grevi bir kez daha gösterdi ki biz işçilerin birleşmekten başka yolu yok. Filistinli kardeşlerimizin katili İsrail’e ve Irak’ta kardeşlerimizi öldüren ABD’ye özenenlerle atacak tek bir adımımız olamaz.

Çocuklarımızın canlarıyla, işimizle, ekmeğimizle, hastanelerimizle, okullarımızla, sigorta ve sendikalarımızla oyun oynayanlara dur deyip birleşik bir işçi cephesi kurmak zorundayız.

Gün birlik günüdür ama katillerle değil işçilerin birlik mücadele günüdür.

Bütün bu zulüm ve yağmadan pay alan işbirlikçileri teşhir edip birleşmek için görev başına.