|

Irak’ta Dayatılan Politika Değişiyor

İngilizler Çekiliyor, Yeni İşgalciler Aramanın Zamanıdır

Tony Blair’in İngiltere başbakanlığını bırakıp yerine yine İşçi Partisi’nden Gordon Brown’ın gelmesiyle İngiltere Irak’tan çekilme politikasına girişti. 5 bin 500 İngiliz askerinden 500’ü ülkesine dönmüş durumda. Brown’un Ekim başında açıkladığına göre yılbaşına kadar toplam bin asker çekilmiş olacak. 2008 içinde askerlerin 2 bin 500’e düşürülmesi ve bu yılın sonuna kadar hiç asker kalmaması planları da gündemde.

Dolayısıyla ABD’nin yeni işgalcilere ihtiyacı var. Bu noktada yeni Fransız hükümeti gündeme giriyor. Yeni seçilen Sarkozy hükümetinden Dışişleri Bakanı Kouchner Irak’a giderek ABD’ye bir jestte bulundu. Aynı sıralarda hem Sarkozy hem de Kouchner İran savaşının kaçınılmaz olabileceği hakkında açıklamalarda bulundular.

Parçalanma Her Zamankinden Daha Yakın

İngiliz ordusu bölgesinde asayişi sağladığını düşünüyor, zira İngiliz askerlerine olan saldırılar azaldı. Oysa bunun tek nedeni İngilizler’in bölgedeki Şii güçleriyle bir anlaşmaya varmış olmaları. Benzer şekilde ABD de yaz aylarında yaptığı asker arttırma politikasının güvenliği sağladığını iddia ediyor. Kanıt olarak da 2007’nin Eylül ayındaki asker ölümlerinin 2006 başından beri en düşük sayıda olduğunu iddia ediyor.

ABD ve İngiliz orduları kendi durumlarına bakarak asayişi sağladıklarını düşünedursunlar, Irak halkı için ne huzur ne de güvenlik var. Cinayetler sürüyor. 17 Irak bakanlığında bakan bile yok. Meclis’te çoğunluğu olmayan kukla hükümet muhaliflerin sürekli gensoru tehdidi altında olduğundan sadece ABD’ye dayanabiliyor. Ne bütçeye tam olarak ulaşabiliyor ne de bağımsız yaptırım kararları alabiliyor.

Bu koşullarda ülkenin bölünmesi her zamankinden daha yakın. 25 Eylül’de ABD Senatosu’nda alınan bir karar Irak için Bosna Hersek tarzı etnik temelli özerkliğin artırılmasını öneriyor. Bağlayıcılığı olmayan bu kararı Demokrat Parti’nin başkan aday adaylarından Joe Biden önerdi ve karar her iki partinin desteğiyle kabul edildi.

Ek olarak Güney’deki Şii güçlerinden Irak Yüksek İslam Konseyi, Şii çoğunluğun olduğu 9 eyaletin birleştirilmesini öneriyor. Bir sonraki adım da birleşen bu eyaletlerin Irak’tan ayrılması olabilir. Dolayısıyla emperyalizm Irak’a demokrasi getirmek şöyle dursun, ülkeyi bir arada bile tutamıyor.

Sünni Örgütlerden Yeni İttifak

Temmuz’da tartışmaları başlayan Sünni direniş örgütleri arasında yeni bir ittifak için Ekim ayında somut bir adım atıldı. Irak İslam Ordusu, El Mücahiden Ordusu, Ensar el Sünna, El Fatihan Ordusu, Irak Direnişi İslami Cephesi (Cami) ve Irak HAMAS’ı bir koalisyon oluşturdular. Bu grupların tümü Irak işgalinin ardından ülkeye yerleşen El Kaide’ye karşı. Ancak diğer bazı Sünni grupların aksine El Kaide’ye karşı ABD ile işbirliği de yapmıyorlar. Ortada duran gruplardan 1920 Devrimi Tugayları ise ABD ile işbirliği yapan grupları dışlamak istemediği için koalisyonda yer almaktan vazgeçti. Koalisyon ayrıca ülkedeki unsurlardan sadece birinin, yani Şiilerin, tüm yönetimi üstlenmesine karşı olduklarını ve mevcut Irak hükümetinin tüm kararlarının geçersiz olduğunu açıkladı.

Yoruma kapalı