|

Krizin dibi görünmüyor

Uluslararası Para Fonu IMF, 22 Nisan günü açıkladığı raporunda, dünya ekonomisine dair büyüme tahminlerini olumsuz yönde değiştirdi. Almanya hızlı küçülecek Ekim 2008’deki raporunda dünya ekonomisinin 2009’da yüzde 3 büyümesini bekleyen IMF, şimdi yüzde 1.3 daralma bekliyor.
Gelişmiş ülkeler yüzde 3.8 daralacak: Daralma en çok Avrupa ve Japonya’da hissedilecek. Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı olan Almanya ekonomisi de 2009’da yüzde 5.6 daralacak. Bu durum Türkiye’yi olumsuz etkileyecek.
Böylece uzun yıllar IMF tarafından savunulan ‘ihracata dönük sanayileşme’ modelini en ciddi biçimde uygulayan ülkeler, küresel talebin düşmesiyle birlikte, en ağır daralmayı yaşayan ülkeler olacak. IMF’ye göre, ABD ekonomisi ise 2009’da yüzde 3 küçülecek. Türkiye 2009’da yüzde 5 küçülecek IMF Türkiye’ye dair tahminlerini de yüzde 3 büyümeden, yüzde 5.1 küçülme gibi çok kritik bir düzeye indirdi.
Öte yandan, dünya ekonomisine dair kötümser tahminleri tuttuktan sonra prestiji artan ABD’li iktisatçı Nouriel Roubini, Forbes gazetesinde dün çıkan yazısında, gelişmiş ülkelerdeki işsizlik oranlarının 2009 ve 2010 yılında yüzde 10’u aşacağı tahmininde bulundu. Roubini ayrıca, piyasalardaki iyimser yorumlara rağmen krizinin dibinin henüz görünmediğini, daralmanın süreceğini savundu: Roubini, dünya ticaret hacminin 2009’da yüzde 12 daralacağını belirtti ve bunun 2. Dünya Savaşı sonrasındaki en ciddi ticaret daralması olduğunu savundu.     

Yoruma kapalı