|

“Krizin Faturasını Ödemeyeceğiz”

29 Kasım Cumartesi günü Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce emekçi Ankara’da biraraya geldi. Krizin faturasının emekçilere kesilmesine karşı biraraya gelen emekçiler işsizliğe, yoksulluğa, zamlara karşı taleplerini dile getirdiler. KESK ve DİSK’in öncülüğünde birçok siyasi parti ve grubun katılımıyla gerçekleşen mitinge KESK 100 bin kişinin katıldığını açıkladı. Hipodramda başlayan yürüyüşün ardından Sıhhiye Meydanı’na yürüyen eylemcilerin alana sığmaması da yoğun katılımın bir kanıtıydı.
Mitingde atılan sloganların ortak vurgusu AKP karşıtlığı oldu. “Zam Zulüm İşkence İşte AKP” ve “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek” en sık atılan sloganlardı. Kriz karşısında emekçilerin birleşmesi talebi “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz”, “İşçi Memur El Ele Genel Greve”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Ankara Ankara Duy Sesimizi Bu Gelen emeğin ayak sesleri” sloganlarıyla ifade edildi.
Mitingde konuşan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi “Bütün işyerleri, meydanlar, işçi mahalleleri, pazaryerleri eylem alanıdır. Şimdi artık mutfaklarımız, dükkânlarımız, okullarımız eylem alanıdır” dedi. Çelebi, sermayenin saldırılarına karşı bütün illerde, ilçelerde, işyerlerinde, mahallelerde ‘emek cephesi’ oluşturmayı önerdi. KESK Genel Başkanı Sami Evren de IMF ile tüm pazarlıkların iptal edilmesinin, işten atmaların yasaklanmasının ve zamların geri alınmasının gerekli olduğunu dile getirdi.
Coşkulu geçen mitingde moralleri Eğitim-Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Tuğrul Culfa’nın trafik kazası geçirdiği haberi ve arama noktasında bir grubuna polisin şiddetle müdahale etmesi bozdu.
Kriz de gösterdi ki memlekette iki kutup var. Patronlar ve emekçiler. Patronlar krizlerinin bedelini emekçilere ödetmek istiyorlar. Patronların hükümeti de bu konuda kararlı. Emekçilerin artık tek şansı kaldı. Patronlardan daha kararlı bir şekilde biraraya gelmeliler. Bu eylem bu kararlılığın bir ifadesiydi. Şimdi yapılması gereken bu kararlılığı büyüterek sürdürmek.

Yoruma kapalı