|

Mısırlı kadınlar devrime sahip çıkıyor

Mısırlı kadınlar, Mübarek rejiminin baskılarına karşı Tahrir Meydanı’nda erkeklerle birlikte mücadele ettiler. Tahrir Meydanı’nı 18 gün boyunca dolduran milyonlarca kişinin en az üçte biri kadındı. Kadınlar da eşitlik, özgürlük ve demokrasi için günlerce Tahrir Meydanı’nda sabahladı.

Mısır’da yaşanan devrimde büyük rol oynayan kadınlar hakları için mücadeleyi sürdürüyor. Kadınlar devrimi erkeklerle birlikte başlattıklarını vurguluyor, fakat yapılmakta olan reformlar, kadınların eşitlik beklentilerini karşılamıyor. Mısır’da isyanın sona ermesiyle birlikte kadınların siyasi arenadan çekilmesi isteniyor.

8 Mart’ta Tahrir Meydanı’nda gösteri yapmak isteyen kadınlar, “kadınların yeri evidir” diyen erkeklere, Mübarek’i alaşağı eden iki elden birinin kendilerine ait olduğunu hatırlattı. Referanduma sunulan yeni Anayasa’nın hazırlık komitesinde hiç kadın olmaması kadınlar arasında tepki topladı ve bu konuda bir imza kampanyası düzenlendi. Hazırlık komitesinde bulunan Müslüman Kardeşler hareketi temsilcisi ise “Kadınların ve Hıristiyanların yönetime gelmesi uygun değil” açıklamasıyla “demokrasi”den ne anladıklarını ortaya koydu tıpkı Türkiye’deki benzeri AKP gibi.

Ama Mısırlı kadınlar da Tunuslu kız kardeşleri gibi hakları için başlattıkları devrime sahip çıkıyorlar çünkü biliyorlar ki karşı-devrim kadınların aleyhine olacak. Ve kadınlar değiştiğinde her şeyin değişeceğini tüm dünyaya bir kez daha gösteriyorlar.

Yoruma kapalı