|

Punto Direniş Alanında İşçi Forumu

Kıdem Tazminatı Dayanışması Forumu olarak, 156 gündür sendikalaşma hakkı için direnen Punto Deri işçilerini direniş alanında ziyaret ettik ve daha önce çağrısını yaptığımız İşçi Forumu’nu gerçekleştirdik.
Deri ve kürk alanında çalışan Punto Deri şirketinin kendine ait 260, fason işyerleriyle beraber 800’e yakın çalışanı var. Deri-İş sendikasında (yeni adı Deriteks) örgütlenmek üzere uzun bir çalışma yürüten Punto işçileri, toplu sözleşme yetkisi için gerekli üye sayısına çok yakınken işverenin durumu fark etmesiyle işten atıldılar ve direnişe başladılar. Aralık sonu itibariyle Maksut Tat’a ait fason işyerinde de işten çıkarma yapılmasıyla Punto’daki 44 direnen işçiye 34 işçi katılmış durumda. Çalışmaya devam eden ancak direnişçilere destek olan işçiler de mevcut.

 

20140102_125405
Mesai saatleri boyunca Zeytinburnu’ndaki işyerleri önünde nöbet tutan direnişçi işçiler, bir yandan hukuki yollara başvururken, öbür yandan sokakta mücadeleye de devam ediyorlar. İşyeri temsilcisi Ramazan Aygün sokakta mücadele etmezlerse hukuki yollardan da bir sonuç alamayacaklarının bilincinde olduklarını söylüyor. İşçilerin bir kısmı maddi sıkıntılar yüzünden başka işyerlerinde çalışmaya başlamış, ancak direnişe omuz vermeye devam ediyorlar. Bugün de öğle aralarında işyerlerinden çıkıp forumumuza katıldılar.

 

Forumda sendikalaşma mücadelesi başlamadan önceki vahşi çalışma koşullarını aktaran işçiler; çalışanların yasadışı olduğu halde açık senet imzalatarak işe başlatıldığını, haftada 7 gün, günde 16 saat çalışırken işverenin kendilerine enerji hapı verdiğini, buna rağmen sigorta primlerinin günde 3 saat üzerinden kısmi zamanlı yatırıldığını aktardı. Sendikalaşma mücadelesiyle beraber tüm bu koşulların iyileştiğini ancak işverenin anayasal sendikalaşma hakkını hâlâ engellemeye çalıştığı belirtildi. İşçiler aynı patronun 1987 ve 1990’da sendikalaşma faaliyetini engelledikten sonra o zamanki işyerlerini kapatmak zorunda kaldığını, kendilerinin Punto’nun onlara haklarını vererek çalışmaya devam etmesini istediklerini söylediler.

 

Kıdem Tazminatı Dayanışması Forumu adına söz alan bizler forumumuzun faaliyetini aktardık, kıdem tazminatı meselesinin şimdilik ertelense de yeniden gündeme geleceğini ve gündemde olan diğer saldırılara karşı hazırlıklı olmamız gerektiğini belirttik. THY Greviyle Dayanışma Komitesi’nin faaliyetini ve işveren ile hükümetin saldırılarını anlattık. Aynı zamanda Haziran Direnişi’yle işçi sınıfının mücadelesini birleştirmenin ne kadar önemli olduğunu vurguladık.

 

Forum boyunca “Sendika hakkımız engellenemez”, “Direne direne, direnişten zafere”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” gibi sloganlar atıldı. Marşlar, türküler ve Ankara havalarıyla coşkulu bir forum oldu.

 

2 Ocak 2013

(Haber: Kıdem Tazminatı Dayanışması Forumu’ndan Doğan Fennibay)