|

Sami Evren: “Faşizan bir uygulama ile karşı karşıyayız”

28 Mayıs günü İzmir, İstanbul, Ankara, Van ve Manisa’da gerçekleşen bir polis operasyonuyla, çoğunluğu öğretmen 35 KESK üyesi ve yöneticisi gözaltına alındı. Gözaltına alınan emekçiler arasında, KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül, Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Gülçin İsbert ve Ankara Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Yöneticisi Lami Özgen de bulunuyor.
Operasyon üzerine, KESK Başkanı Sami Evren baskılara boyun eğmeyeceklerini açıkladı:
Evren, “Başbakan geçtiğimiz günlerde geçmişte farklı kimliklere yönelik Faşizan uygulamalar yapıldığını, bunun hata olduğunu söylemişti” dedikten sonra, “Anlaşılan o ki bugün de Başbakanı aşan kimi işler yapılıyor. Benzeri faşizan ve baskıcı bir uygulama ile bugün sendikamız karşı karşıyadır. KESK muhalif kimliğini devam ettirecektir” şeklinde konuştu.
Evren “Mahkemeye çıkmamış insanların olayın sıcağı sıcağına suçlanması, PKK’lı diye kodlanması doğru değil. Bu insanlar sendikamızın üyesi ve çalıştıkları yer adresleri belli, polisin çağırıp ifadelerini istediği zaman alabilir. Bu tür bir baskınla örgütümüz kamuoyu önünde itham altına alınıyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil” dedi. 

Yoruma kapalı