|

Savaş Çığırtkanlarına Karşı Sesimizi Yükseltmek Zorundayız

Özgür, Demokratik ve Eşitlikçi Bir Türkiye Mitingi

Kuzey Irak’a operasyonun gündemde olduğu ülkemizde 3 Kasım Cumartesi günü KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Ankara’da düzenlenen mitingde bu kez söz barışı ve kardeşliği savunanlarındı. “Özgür, Demokratik ve Eşitlikçi Bir Türkiye” mitingine katılan yaklaşık 25 bin kişi, sınır ötesi operasyon hazırlıkları yapan AKP hükümetini ve ABD’yi protesto etti, barış ve kardeşlik taleplerini dile getirdi.

Mitinge KESK’e bağlı sendikalar, TMMOB’a üye meslek odaları ve TTB’nin yanı sıra EMEP, SDP, DTP, TKP, ÖDP, Halkevleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği gibi çok sayıda siyasi parti ve kurum katıldı. “Savaş istemiyoruz!”, “Katil Amerika Ortadoğu’dan Defol!”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganlarının yoğun olarak atıldığı mitingde, İşçi Kardeşliği Partisi de “Amerika Defol! Türk- Kürt Kardeştir!” pankartı ile alandaydı. Temel sloganlarımız “NATO’dan çıkılsın, Üsler Kapatılsın!”, “Yaşasın İşçilerin Birliği, Halkların Kardeşliği!” idi. Ayrıca, mitingde Telekom grevine destek sloganları da ses buldu.

Katılımcılar sabah saatlerinde Hipodrom önünde bir araya geldi ve sloganlar, dövizler eşliğinde buradan Sıhhiye Meydanı’na kadar yürüdü. Mitingin gerçekleştiği Sıhhiye Meydanı’nda KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul katılan tüm örgütler adına bir konuşma yaptı, ardından Sevinç Eratalay ve İlkay Akkaya’nın verdiği konserler ile miting sona erdi. Tombul, mitingi hazırlayan emek örgütlerinin dileğinin, örgütlenmenin önündeki engelleri kaldıran, her türlü hak ve özgürlüğü güvence altına alan ve Türkiye’deki bütün kültür, kimlik ve inançların özgürce kullanımını sağlayan bir anayasa olduğunu vurguladı. Kürt sorununun demokratik çözümünün de olmazsa olmaz olduğunu belirten Tombul, silahların susması, barışçıl çözümlerin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. ABD’nin Ortadoğu’da kanlı oyunlar tezgahladığını dile getiren Tombul, “ABD’nin Irak işgaline son vermesini sağlamak zorundayız” diye konuştu.

3 Kasım 2007, Ankara

Yoruma kapalı