|

Şişecam Topkapı İşçisi Patronu Sıkıştırıyor

Direnişteki son durumu Şişecam Topkapı işçisi ve Kristal-İş İstanbul Şube Yönetim Kurulu amatör üyesi Ali Sevinç ile konuştuk.

Direnişteki cam işçisi Ali Sevinç ile görüştük.

Direnişteki cam işçisi Ali Sevinç ile görüştük.

Ali Sevinç, işverenin Eskişehir’de uygulanan hükümet teşviklerinden (asgari ücretten vergi alınmaması) yararlanmak üzere bir hileye girdiğini aktarırken işverenin makineleri ve beyaz yakalı personeli Eskişehir’e taşırken mavi yakalı ve sendikalı işçileri taşımak istemediğini aktardı. Eskişehir’de önceden yetiştirmek üzere asgari ücretle 250 işçinin alınmak istendiğini, dolayısıyla bu hilenin hazırlığının uzun süre önce başladığını belirtti. Şişecam’ın işçilerin emeğiyle kâr ettiğini ve büyüdüğünü söyleyen Sevinç, Eskişehir’e büyük yatırımlar planlandığını, yapılacak yeni bir cam fırınının Topkapı’daki üç fırının toplam kapasitesinden daha fazla üretim yapacağını belirtti. Sevinç, ayrıca Topkapı’daki arazinin de işveren tarafından yeni bir inşaat projesi için değerlendirileceğini söyledi.

İşverenin kendilerini yıldırmak için polisle tehdit ettiğini ve en son bu sabah olmak üzere polisin üç defa niyet edip zorlamasına rağmen fabrikaya girmeyi başaramadığını kaydeden Sevinç, işçilerin moralinin yüksek olduğunu söyledi. Mücadelelerini yalnızca fabrikalarında değil ürünlerin satışa sunulduğu Paşabahçe mağazaları önünde ve Şişecam Genel Müdürlüğü’nün bulunduğu İş Kuleleri’nde yürüttüklerini belirterek patronu her alanda sıkıştırdıklarını, daha da yetmezse İş Bankası şubelerinin önünde eylem yapacaklarını aktardı. Gebze ve Yenişehir’den cam işçilerinin dayanışmaya geldiklerini, Eskişehir’in geleceğini, Hava-İş ve diğer sendikaların da kendilerini ziyaret ettiklerini belirterek işçilerin birlik içinde olduğunu vurguladı.

Yoruma kapalı