|

Tüm Bel-Sen Genel Merkezi’nde grev

Tüm-Bel-Sen genel merkez yöneticileri, Tezkop-iş Sendikasına üye 8 çalışanının işine son verdi. Emek mücadelesinde önemli bir yeri olan Tüm-Bel-Sen’in genel merkez yöneticilerini yaptıkları bu yanlıştan vazgeçmeleri konusunda uyarıyoruz. Bu yanlışların kişilerin değil kurumların hanesine yazıldığını ve bundan sendikaların zarar gördüğünü, daha da önemlisi hak alma mücadelesinin bir sendikaya karşı olmasının üzüntü verici olduğunun altını çizerek, yönetimi sendikanın emek mücadelesindeki misyonuna uygun davranmaya ve yanlıştaki ısrarından vazgeçmeye davet ediyoruz. Ayrıca Tez Koop-İş Sendikası’nın da daha önce yaptığı sendika çalışanını işten atma hatasını gidermesini bekliyoruz.
Tüm-Bel-Sen genel merkezi önünde oturma eylemi yapan, işten çıkartılan Tezkop-iş üyesi işçilerle yaptığımız görüşmeyi aktarıyoruz.
Tüm-Bel-Sen Genel Merkezinin işten çıkardığı Tezkop-iş’e üye işçilerle görüştük.
Oturma eylemine ne zaman başladınız?
Gülcan Bozkurt Korkmaz: 11 Eylül 2007 tarihinde başladık. Hafta içi 9’dan akşam 6’ya kadar genel merkezin önünde oturma eylemimize devam ediyoruz.
Oturma eylemine başlama nedenlerinizden bahseder misiniz?
Gülcan Bozkurt Korkmaz: Ben Tüm-Bel-Sen Mersin Şubesi’nde çalışıyorum ama Genel Merkeze bağlıyız. 15 Temmuz’da tebligat yapıldı.
Ekonomik gerekçe gösterilerek ben dahil 8 işçinin işine son verildi. Sendika, imzalanan Toplu İş Sözleşmesine göre 2,5 ay önce bildirmesi gerekiyorken buna bile uymaya gerek görmedi.
Fidan Dağ: Ben de Antalya Şubesi’nde çalışıyorum. Bana da aynı şekilde tebligat yapıldı. Ekonomik sıkıntı varsa çalışanlar olarak Temmuz ayındaki 55 ytl zammını almayacağımızı söyledik; giyim parasını (150), sendikasızlar ise bir kereye mahsus maaşın yarısını almayacaklarını söylemelerine rağmen kabul etmediler. Daha sonra ikramiyenin yarısının da alınmayacağı teklif edildi o da kabul edilmedi.
İşten çıkartılan diğerleri neden yanınızda değil?
Gülcan Bozkurt Korkmaz: İşten çıkartılan 8 kişinin 5’i sendikalı (Tezkop –iş). Siirt’te çalışan arkadaşımız 1 hafta oturdu. Karabük’teki arkadaşımız askere gidecek. Kocaeli, Samsun, Aydın’daki arkadaşlarımız şube yönetimleri tarafından çalıştırılıyor.
Tabi maaşlarını şube yönetimleri karşılıyor. Bize göre tebligat geldikten sonra şube yöneticilerinin iyi niyetiyle arkadaşların çalıştırılmasının anlamı yok. Çünkü asli çalışanken geçici pozisyona düşürülmek söz konusu. Belki ilerleyen süreçte bu arkadaşlarımız da katılırlar diye düşünüyoruz.
Oturma eylemine geçmeden önce sorunun çözümüne yönelik görüşmelerde bulundunuz mu?
Fidan Dağ: 23 Temmuz’da basına yansıtmadan çözmek için Ankara’ya geldik. Tezkopiş ile Tüm-Bel-sen arasında görüşmeler yapıldı. Sonuç alınamadı.
22 Ağustos’ta eylem sürecine geçilerek basın açıklaması yapıldı. Tüm-Bel-Sen genel merkezi 8 işçi için asgari ücret+50 ytl teklif etti. Öneri işçiler tarafından kabul edildi.
Daha sonra Tüm-Bel-Sen yöneticileri MYK’da kararın çıkmadığını, başkanlar kurulunda gündeme getireceklerini söylediler.
Gülcan Bozkurt Korkmaz: Aslında bizi oyaladılar. 21–22– 23 Eylül’de Trabzon’da başkanlar kurulu oldu.
Biz oraya da gidip desteklerini istedik. 17 başkan olumlu 12’si olumsuz yaklaştı. Başkanlar kurulunda çıksa da Denetim Kurulu ve MYK kabul etmediği için çözümsüzlük devam ediyor.
Tüm-Bel-sen üyeleri ve diğer kurum ve kişilerin eyleminize destekleri ne düzeyde?
Gülcan Bozkurt Korkmaz: Benim çalıştığım Mersin Şube yöneticileri genel merkez yöneticilerini arayarak eleştirdi.
Ayrıca 140 üye destek için aralarında imza topladılar. Fikret Başkaya, odalar ve çeşitli sendikalardan destek için yanımıza gelenler oldu. Tüm- Bel-Sen çalışanları bize destek amaçlı 18 Eylül ve 25 Eylül tarihlerinde 2 saatlik iş bırakma eylemi yaptılar.
27 Eylül’de İstanbul’daki arkadaşlar basın açıklaması yaparak 2 saatlik iş bıraktı. Daha sonra yine bu tarz eylemler yapılacak.
Fidan Dağ: Antalya’da Tüm- Bel-Sen’in yanında diğer KESK üyesi sendikalar da beni destekliyorlar. KESK istese müdahale edebilir. Ancak Tezkop-iş’in çağrısına karşılık olarak Tüm-Bel-Sen’in iç işleyişine karışamayacaklarını söylemişler.
Personele ihtiyaç var ama paramız yok mu deniliyor?
Gülcan Bozkurt Korkmaz: Evet. Mersin Şube’de 900’ün üstünde üye var. Yöneticiler sen gitsen de 6 ay içinde bir kişi almak zorundayız diyorlar.
Ben 10 yıldır bu sendikaya hizmet verdim. 7 ay maaş alamadığımız zamanlar oldu. Bizler idare ettik. O zaman işten çıkarma olmadı. Şimdi sendikanın maddi durumu daha iyi ve biz yine özverili olmaya çalışmamıza rağmen işten çıkartılıyoruz.
Bizlerin sadece çalışan olarak değil sendika üyesi gibi her eylem ve etkinliğine katıldığımız, mücadelesini sahiplendiğimiz sendikamızın bizlere bunu reva görmesi bizleri daha çok üzüyor.

Yoruma kapalı